Bloomberg agentligining xabariga ko'ra, Dubay xalqaro aeroporti faoliyatida har bir daqiqa to'xtab qolish taxminan 1 million dollar iqtisodiy zarar keltirishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat mintaqadagi keskin vaziyat bilan bog'liq. United Arab Emirates va Qatar rasmiylari AQSHni Eronga nisbatan harbiy harakatlarni to'xtatishga va mojaroni diplomatik yo'l bilan hal qilishga chaqirmoqda.
Manbalarga ko'ra, havo qatnovidagi cheklovlar va xavfsizlik choralarining kuchaytirilishi nafaqat aviatsiyaga, balki mintaqaning logistika, turizm va xalqaro savdo sohalariga ham jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin. Shuningdek, Qatarda dron hujumidan keyin dunyodagi eng yirik eksport infratuzilmalaridan birida tabiiy gaz ishlab chiqarish vaqtincha to'xtatilgani aytilmoqda.
Bu esa global energiya bozorida qo'shimcha xavotirlarni keltirib chiqarmoqda. Bunday holatlar mintaqaning iqtisodiy barqarorligiga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Остановки в аэропорту Дубая приносят большие экономические убытки
По сообщению агентства Bloomberg, каждая минута простоя в работе международного аэропорта Дубая может привести к экономическому ущербу примерно в 1 миллион долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация связана с напряжённой обстановкой в регионе. Официальные лица Объединённых Арабских Эмиратов и Катара призывают США прекратить военные действия в отношении Ирана и решить конфликт дипломатическим путём.
По данным источников, ограничения на воздушное сообщение и усиление мер безопасности могут серьёзно повлиять не только на авиацию, но и на логистику, туризм и международную торговлю в регионе. Также сообщается, что после дроновой атаки в Катаре временно приостановлено производство природного газа на одной из крупнейших в мире экспортных инфраструктур.
Это вызывает дополнительные опасения на глобальном энергетическом рынке. Такие события могут негативно сказаться на экономической стабильности региона.