AQSH Shahed-136 dronini yo'q qilish uchun har biriga taxminan 3 million dollar sarflaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, Eron kuniga 500 tagacha shunday qurilmani ishlab chiqaradi va 80 000 dan ortiq zaxiraga ega. Bu haqida Pekin universiteti professori Szyan Syuetsin ma'lum qilgan.
Bloomberg xabarlariga ko'ra, Shahed turidagi xudkush dronlar avval ham samarali ishlagan. Ular 4 million dollar qiymatdagi Patriot havo mudofaa tizimlarini yo'q qilgan.
Bu esa Eronning arzon, ammo ko'p miqdorda ishlab chiqariladigan dronlar bilan mudofaa tizimlariga jiddiy bosim o'tkazish strategiyasini ko'rsatadi. Ekspertlar fikricha, AQSH kabi davlatlar bunday dronlar tahdidiga javob berishda nafaqat moliyaviy, balki texnologik jihatdan ham katta xarajat va resurs talab qiladi.
Shu sababli, har bir yo'q qilingan dron nafaqat modda, balki strategik jihatdan ham qimmatga tushmoqda. Ushbu vaziyat global harbiy balans va havo mudofaasini rivojlantirish rejalari uchun muhim signal hisoblanadi.

Дешёвые дроны Ирана оказывают давление на оборону США
США тратят около 3 миллионов долларов на уничтожение каждого дрона Shahed-136. Об этом сообщает Zamin.uz.
В то же время Иран производит до 500 таких устройств в день и имеет запас более 80 000 штук. Об этом сообщил профессор Пекинского университета Сянь Сюэцинь.
По данным Bloomberg, дроны-самоубийцы типа Shahed уже ранее эффективно использовались. Они уничтожили системы противовоздушной обороны Patriot стоимостью 4 миллиона долларов.
Это демонстрирует стратегию Ирана по оказанию серьёзного давления на системы обороны с помощью дешёвых, но массово производимых дронов. По мнению экспертов, такие страны, как США, для противодействия угрозе от подобных дронов требуют значительных финансовых и технологических затрат и ресурсов.
Поэтому каждый уничтоженный дрон обходится дорого не только материально, но и стратегически. Эта ситуация является важным сигналом для глобального военного баланса и планов развития противовоздушной обороны.