AQSH ma’muriyati Eronning yadroviy salohiyatini butunlay yo‘q qilish maqsadida yangi harbiy rejalarni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Harbiy ekspertlar va sobiq hukumat vakillarining ta’kidlashicha, Vashington va uning ittifoqchisi Isroil Eron hududidagi yadroviy inshootlarni egallash hamda ularni vayron qilish uchun maxsus operatsiyalar o‘tkazish variantini jiddiy o‘rganmoqda. Bu haqda semafor.com xabar beradi.
AQSH armiyasining "Delta Force" kabi elit bo‘linmalari yadroviy materiallar va sentrifugalarni olib chiqib ketish yoki yo‘q qilish bo‘yicha maxsus topshiriqlarga tayyorlangan. Mutaxassislarning qayd etishicha, bu kabi operatsiyalar keng jamoatchilikka oshkor qilinmasa-da, harbiy rejalarda mavjud bo‘lgan muhim variantlardan biri hisoblanadi.
Hozirgi kunda Isfahon shahridagi yer osti tunnellarida joylashgan yadroviy ob’ektlar asosiy nishonlardan biri bo‘lib qolmoqda. Eron tomoni ham xavfsizlik choralarini kuchaytirib, Isfahondagi tunnel kirish joylarini tuproq bilan ko‘mib, mudofaa tizimini mustahkamlashga urinmoqda.
AQSH Markaziy qo‘mondonligi esa ushbu hududlarni vaqtincha egallash va u yerdagi boyitilgan uran zaxiralarini yo‘q qilish bo‘yicha logistik muammolarni tahlil qilmoqda. Avvalgi yillarda bu kabi rejalar juda xavfli deb hisoblangan bo‘lsa-da, hozirgi vaziyatda Vashington uchun yadroviy qurol yaratilishining oldini olish ustuvor vazifaga aylangan.
Hozircha AQSH va Isroil o‘z harakatlarini asosan Eron harbiy-dengiz kuchlari hamda ballistik raketa sanoatiga qarshi qaratgan edi. Biroq, yadroviy inshootlarga quruqlikdagi hujum ehtimoli tobora ortib bormoqda.
Agar havo hujumlari kutilgan natijani bermasa, maxsus kuchlarning bevosita ishtirokidagi operatsiyalar amalga oshirilishi mumkin. Bu jarayonlar xalqaro maydonda katta e’tibor va xavotir uyg‘otmoqda.
Har ikki tomon ham o‘zining strategik maqsadlariga erishish uchun turli chora-tadbirlarni ko‘rishga tayyorlanmoqda.

США разрабатывают планы против ядерных объектов Ирана
Администрация США рассматривает новые военные планы с целью полного уничтожения ядерного потенциала Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военные эксперты и бывшие представители правительства отмечают, что Вашингтон и его союзник Израиль серьезно изучают вариант проведения специальных операций по захвату и уничтожению ядерных объектов на территории Ирана. Об этом сообщает semafor.com.
Элитные подразделения армии США, такие как "Delta Force", подготовлены к выполнению специальных задач по вывозу или уничтожению ядерных материалов и центрифуг. По словам специалистов, хотя такие операции не афишируются широкой публике, они являются одним из важных вариантов в военных планах.
В настоящее время ядерные объекты, расположенные в подземных туннелях города Исфахан, остаются одной из основных целей. Иран также усиливает меры безопасности, засыпая входы в туннели в Исфахане землей и пытаясь укрепить систему обороны.
Центральное командование США анализирует логистические проблемы, связанные с временным захватом этих территорий и уничтожением запасов обогащенного урана. Ранее подобные планы считались очень рискованными, однако в текущей ситуации предотвращение создания ядерного оружия стало приоритетной задачей для Вашингтона.
Пока что США и Израиль в основном направляли свои действия против военно-морских сил Ирана и промышленности баллистических ракет. Однако вероятность сухопутного нападения на ядерные объекты растет.
Если воздушные удары не дадут ожидаемых результатов, могут быть проведены операции с непосредственным участием спецподразделений. Эти процессы вызывают большое внимание и обеспокоенность на международной арене.