Tramp Rossiyaning Eron bilan aloqasiga ehtiyotkorlik bilan yondashdi
AQSh Prezidenti Donald Tramp va uning maxsus vakili Stiv Uitkoff Rossiyaning Eronga yordam berayotgani haqidagi xabarlarga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Avvalroq The Washington Post gazetasi Rossiya AQShning Yaqin Sharqdagi harbiy bazalari haqida Eron tomoniga maxfiy ma’lumotlar yetkazayotgani haqida xabar tarqatdi. Ushbu ma’lumotlar Rossiya tomonidan taqdim etilgan koordinatalar Eronning hujumlarini yanada samarali qilishga yordam berayotgani mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Prezident Tramp jurnalistlar bilan suhbatda bu xabarlarga ehtiyotkorlik bilan yondashdi. U Rossiyaning Eronga yordam berayotganini aniq bilmasligini, ammo bu yordam mavjud bo‘lsa ham, Eronning harbiy imkoniyatlari sezilarli darajada yaxshilanmaganini ta’kidladi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, AQSh allaqachon Eronning harbiy salohiyatini sezilarli darajada zaiflashtirgan va Rossiyaning har qanday harakati vaziyatni o‘zgartira olmaydi. Stiv Uitkoff esa Rossiyadan AQSh harbiy obyektlari haqidagi ma’lumotlarni Eronga yetkazmaslikni qat’iy so‘radi.
Ekspertlar Eronning so‘nggi zarbalari aniq va maqsadli bo‘lganini qayd etishmoqda. Ularning fikricha, Eron qo‘mondonlik markazlari va nazorat tizimlarini yo‘q qilishda avvalgiga qaraganda samaraliroq harakat qilmoqda.

Трамп осторожно отнесся к связям России с Ираном
Президент США Дональд Трамп и его специальный представитель Стив Уиткофф прокомментировали сообщения о помощи России Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее газета The Washington Post распространила информацию о том, что Россия передает Ирану секретные данные о военных базах США на Ближнем Востоке. Эти данные, предоставленные Россией, могут способствовать более эффективным атакам Ирана.
Президент Трамп в разговоре с журналистами отнесся к этим сообщениям с осторожностью. Он подчеркнул, что не знает точно, помогает ли Россия Ирану, но даже если такая помощь существует, военный потенциал Ирана значительно не улучшился.
По словам Трампа, США уже значительно ослабили военный потенциал Ирана, и любые действия России не смогут изменить ситуацию. Стив Уиткофф же настоятельно попросил Россию не передавать Ирану информацию о военных объектах США.
Эксперты отмечают, что последние удары Ирана были точными и целенаправленными. По их мнению, Иран действует более эффективно при уничтожении командных центров и систем контроля, чем ранее.