Tramp Eronni Minobdagi hujumda aybladi
AQSh prezidenti Donald Tramp Air Force One samolyotida jurnalistlar bilan suhbatda Eronning Minob shahridagi qizlar maktabiga hujum uchun javobgarlikni Eron zimmasiga yukladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning ta’kidlashicha, Eron o‘z qurollaridan foydalanishda yetarlicha aniq emas va aynan ular tinch aholi yashaydigan hududga zarba bergan. Biroq, Tramp bu ayblovlarini tasdiqlovchi dalil keltirmadi.
AQSh mudofaa vaziri Pit Hegset ham Trampning fikrini qo‘llab-quvvatladi. Unga ko‘ra, Pentagon voqea bo‘yicha tekshiruv olib bormoqda, ammo tinch aholini nishonga olish odati Eronga xosdir.
Shunga qaramay, vaziyat murakkabligicha qolmoqda, chunki xalqaro nashrlar va AQShning ayrim rasmiy manbalari boshqacha ma’lumotlarni tarqatmoqda. 2025 yil 28 fevral kuni sodir bo‘lgan ushbu fojia oqibatida 180 nafarga yaqin inson halok bo‘lgan.
CNN va The New York Times kabi nufuzli nashrlar AQSh harbiylari o‘sha hududda operatsiya o‘tkazgani va maktabga xato zarba berilgan bo‘lishi mumkinligini yozmoqda. NBC News manbalariga ko‘ra, Tramp ma’muriyati kongressga amerikalik harbiylar Minobdagi maktab joylashgan hududga zarba berganini tasdiqlagan.

Трамп обвинил Иран в нападении на Миноб
Президент США Дональд Трамп в разговоре с журналистами на борту самолёта Air Force One возложил ответственность за атаку на школу для девочек в городе Миноб на Иран. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, Иран недостаточно точен в использовании своего оружия и именно они нанесли удар по району, где проживают мирные жители. Однако Трамп не привёл доказательств, подтверждающих эти обвинения.
Министр обороны США Пит Хегсет также поддержал мнение Трампа. По его словам, Пентагон проводит расследование инцидента, но привычка Ирана целиться в мирное население характерна для этой страны.
Тем не менее, ситуация остаётся сложной, поскольку международные издания и некоторые официальные источники США распространяют другую информацию. В результате трагедии, произошедшей 28 февраля 2025 года, погибло около 180 человек.
Авторитетные издания, такие как CNN и The New York Times, пишут, что американские военные проводили операцию в том районе и возможно был нанесён ошибочный удар по школе. По данным источников NBC News, администрация Трампа подтвердила Конгрессу, что американские военные нанесли удар по району, где расположена школа в Минобе.
В настоящее время Пентагон сообщает, что расследование продолжается, в то время как иранская сторона продолжает обвинять Вашингтон в атаке.