Olimlar Oy tuprog'ida no'xat yetishtirishni o'rgandi
Amerikalik olimlar ilk bor Oy tuprog'iga o'xshash sun'iy muhitda no'xat yetishtirishga muvaffaq bo'lishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Texas va A&M universitetlari tadqiqotchilari o'tkazgan bu tajriba natijalari Scientific Reports jurnalida chop etildi. Bu kashfiyot kelajakdagi kosmik missiyalar uchun astronavtlarning oziq-ovqat ta'minotini tashkil etishda muhim qadam sanaladi.
Ma'lumki, Oy tuprog'i Yer tuprog'idan sezilarli farq qiladi. Unda o'simliklar o'sishi uchun zarur organik moddalar va foydali mikroorganizmlar kam.
Bundan tashqari, tarkibidagi og'ir metallar o'simliklar uchun zaharli hisoblanadi. Bu muammolarni hal etish maqsadida tadqiqotchilar murakkab usul qo'llashdi.
Ular sun'iy regolitga yomg'ir chuvalchanglari yordamida tayyorlangan vermikompost qo'shishdi. Shuningdek, no'xat urug'lari ekilishidan oldin maxsus mikoriza zamburug'lari bilan ishlov berildi.
Bu zamburug'lar o'simlikka ozuqa moddalarini o'zlashtirishga yordam berib, zararli metallarning so'rilishiga to'sqinlik qildi. Tajriba natijasida, tarkibida 75 foizgacha Oy tuprog'i bo'lgan aralashma no'xat o'sishi uchun eng maqbul muhit ekanligi aniqlandi.
Shu sharoitda o'simliklar to'liq yetilib, hosil berdi. Biroq, olimlar tadqiqot hali yakunlanmadi deb hisoblashmoqda.
Tadqiqot yetakchisi Jessika Atkinning aytishicha, endi yetishtirilgan hosilning inson salomatligi uchun xavfsizligi va ozuqaviy qiymati chuqur o'rganilishi kerak. Olimlar no'xat tarkibida zaharli metallar to'planmaganligini va uning astronavtlar uchun foydali ekanligini aniqlashlari lozim.

Ученые научились выращивать горох на лунной почве
Американские учёные впервые смогли вырастить нут в искусственной среде, имитирующей лунную почву. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты эксперимента, проведённого исследователями из Техасского университета и Университета A&M, опубликованы в журнале Scientific Reports. Это открытие считается важным шагом в обеспечении продовольствия для астронавтов в будущих космических миссиях.
Известно, что лунная почва значительно отличается от земной. В ней мало органических веществ и полезных микроорганизмов, необходимых для роста растений.
Кроме того, содержащиеся в ней тяжёлые металлы считаются токсичными для растений. Для решения этих проблем исследователи применили сложный метод.
Они добавили в искусственный реголит вермикомпост, приготовленный с помощью дождевых червей. Также семена нута перед посадкой обработали специальными микоризными грибами.
Эти грибы помогают растениям усваивать питательные вещества и препятствуют поглощению токсичных металлов. В результате эксперимента было установлено, что смесь, содержащая до 75 процентов лунной почвы, является оптимальной средой для роста нута.
В таких условиях растения полностью развились и дали урожай. Однако учёные считают, что исследование ещё не завершено.
По словам руководителя исследования Джессики Аткин, теперь необходимо тщательно изучить безопасность и питательную ценность выращенного урожая для здоровья человека. Учёным предстоит определить, не накапливаются ли в нуте токсичные металлы и полезен ли он для астронавтов.