Eronda internet uzilishi ikkinchi haftasiga o‘tib jamiyat izolyatsiyada qoldi
Eronda internet tarmog‘i bilan bog‘liq jiddiy muammolar hali ham davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro monitoring xizmati NetBlocksning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda dunyo tarmog‘iga kirish imkoniyati ikki yuz soatdan oshgan vaqt davomida cheklangan holatda qolmoqda. Bu uzoq davom etgan uzilish aholining tashqi dunyo bilan bevosita aloqasini deyarli to‘liq uzib qo‘ydi va jamiyatni izolyatsiya holatiga keltirdi.
Mamlakatdagi texnik infratuzilma o‘z ish faoliyatini to‘xtatmasligiga qaramay, oddiy fuqarolar endi faqat davlat tomonidan qattiq nazorat qilinadigan ichki tarmoqdan foydalanish imkoniga ega bo‘lishmoqda. Internetdagi uzilishlar ikkinchi haftasiga o‘tib, to‘qqizinchi kunini qarshi olmoqda.
Bu holat kundalik hayot, tijorat va ta’lim jarayonlariga sezilarli darajada salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Avvalroq xabar qilinganidek, ushbu keskin cheklovlar tufayli Eronda yashovchi to‘qson millionga yaqin aholi global axborot maydonidan uzilib qoldi.
Fuqarolar jamiyatni va dunyoni tushunish uchun zarur bo‘lgan axborot manbalaridan mahrum qolishdi. Bu vaziyat mamlakat ichidagi voqealarni kuzatish va tahlil qilib borishni ham qiyinlashtirmoqda.
Hodisa ommaviy axborot vositalari tomonidan keng qamrovli tarzda yoritilmoqda va xalqaro hamjamiyatning e’tiborini o‘ziga jalb qilmoqda. Keling, kelgusi kunlarda vaziyatning qanday rivojlanishini diqqat bilan kuzatib boramiz.

Отключение интернета в Иране перешло на вторую неделю, и общество осталось в изоляции
Согласно последним данным международного мониторингового сервиса NetBlocks, доступ к всемирной сети в стране ограничен более двухсот часов. Это длительное отключение практически полностью разорвало прямую связь населения с внешним миром и привело к изоляции общества.
Несмотря на то, что техническая инфраструктура в стране не прекращала своей работы, обычные граждане теперь имеют возможность пользоваться только внутренней сетью, которая находится под строгим государственным контролем. Отключения интернета перешли на вторую неделю и приближаются к девятому дню.
Эта ситуация оказывает значительное негативное влияние на повседневную жизнь, коммерческую деятельность и образовательный процесс. Как сообщалось ранее, из-за этих резких ограничений почти 90 миллионов жителей Ирана оказались отрезанными от глобального информационного поля.
Граждане лишились источников информации, необходимых для понимания общества и мира. Эта ситуация также затрудняет наблюдение за событиями внутри страны и их анализ.
Событие широко освещается средствами массовой информации и привлекает внимание международного сообщества. Давайте внимательно следить за развитием ситуации в ближайшие дни.