Qatardagi o‘zbekistonliklar maxsus reyslar bilan Toshkentga qaytmoqda
Yaqin Sharqdagi so‘nggi kunda keskinlashgan vaziyat va ayrim mamlakatlar havo maydonini yopib qo‘yishi tufayli Qatarda bo‘lib turgan o‘zbekistonliklarni xavfsiz joyga olib chiqish bo‘yicha maxsus tadbir tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda o‘zining ishonchli manbalari orqali Dunyo axborot agentligi xabar berdi. Tashqi ishlar vazirligi va Transport vazirligi mas’ul xodimlari hamkorlikda ish olib borib, fuqarolarimizni tez va bexatar qaytarish yo‘lga qo‘yildi.
Birinchi bosqichda vatandoshlar maxsus avtobuslarda Qatardan Saudiya Arabistoniga olib chiqildi. Keyinchalik ular Ar-Riyoz shahridagi Qirol Xolid nomidagi xalqaro aeroportga yetkazildi.
Ushbu aeroportda maxsus yig‘ilgan reyslar orqali O‘zbekistonga qaytish tashkil etildi. Bugungi kunda aynan shu maxsus reys bilan yuzdan ortiq o‘zbekistonlik Toshkent xalqaro aeroportiga sog‘-salomat yetib keldi.
Ularning Vatanga qaytishi jiddiy vaziyat sharoitida davlat tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli evakuatsiya ishlarining muhim qismidir. Shu bilan birga, hali ham Saudiya Arabistonidagi mehmonxonalarda yuzdan ortiq o‘zbekistonliklar vaqtinchalik joylashtirilgan.
Ular kelajakda tashkil etiladigan qo‘shimcha reyslarni kutishmoqda. Davlatimiz rahbariyati va mutasaddilar bu katta ishni davom ettirish, har bir vatandoshimizni xavfsiz qaytarish uchun barcha zaruriy choralarni ko‘ryapti.
Evakuatsiya jarayoni tartibli va insonparvarlik ruhida olib borilmoqda. Har bir fuqaroning xavfsizligi va salomatligi eng yuqori darajada himoya qilinmoqda.
Kelgusi kunlarda yana bir necha reyslar amalga oshirilishi kutilmoqda. Bu esa hammasini o‘z vaqtida uylariga qaytarishga imkon beradi.

В связи с обострением ситуации в странах Ближнего Востока и закрытием воздушного пространства некоторыми государствами была организована специальная операция по вывозу граждан Узбекистана, находящихся в Катаре, в безопасное место. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом со ссылкой на свои надежные источники сообщило информационное агентство «Дунё». Ответственные сотрудники МИД и Министерства транспорта, работая в тесном сотрудничестве, организовали быстрый и безопасный возвращение наших граждан.
На первом этапе соотечественники были вывезены из Катара в Саудовскую Аравию на специальных автобусах. Затем они были доставлены в международный аэропорт имени короля Халида в городе Эр-Рияд.
В этом аэропорту была организована организация возвращения в Узбекистан на специально собранных рейсах. На сегодняшний день именно этим специальным рейсом более ста граждан Узбекистана благополучно прибыли в международный аэропорт Ташкента.
Их возвращение на Родину является важной частью масштабных эвакуационных работ, проводимых государством в условиях сложной ситуации. При этом более ста граждан Узбекистана временно размещены в гостиницах Саудовской Аравии.
Они ожидают организации дополнительных рейсов в будущем. Руководство нашего государства и соответствующие ведомства продолжают эту важную работу, принимая все необходимые меры для безопасного возвращения каждого соотечественника.
Процесс эвакуации проходит организованно и в духе гуманизма. Безопасность и здоровье каждого гражданина находятся под максимальной защитой.
В предстоящие дни ожидается выполнение еще нескольких рейсов, что позволит вернуть всех вовремя домой.