AQSH mudofaa vaziri Rossiyaga Eronda aralashmaslikni so‘radi
Amerika Qo‘shma Shtatlari mudofaa vaziri Pit Hegset yaqinda muhim bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasi Amerika va Isroil davlatlari Eronga qarshi olib borishi mumkin bo‘lgan harbiy amaliyotlarga aralashmasligi lozim. Bu gaplar AQSH prezidenti saylangan Donald Tramp va Rossiya raisi Vladimir Putin o‘rtasidagi telefon suhbatidan bir kun o‘tib e’lon qilindi.
Nyu York Post nashri xabar berishicha, ushbu muloqot ikki kuchli davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochishga xizmat qilgan. Suhbat davomida xalqaro xavfsizlik va mintaqaviy barqarorlik kabi dolzarb masalalar chuqur muhokama qilingan.
Pit Hegset o‘z chiqishida mazkur suhbatga bevosita qatnashmagan bo‘lsa-da, u muzokaralar juda jiddiy va qat’iy ruhda o‘tganini ta’kidladi. Vazirning aytishicha, tomonlar Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi uzoq davom etayotgan mojaroga barham berish yo‘llarini o‘rgangan.
Shu bilan birga, mintaqada tinchlikni tiklash va barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha aniq kelishuvlarga erishish imkoniyatlari ko‘rib chiqilgan. Amerika tomoni Rossiya yetakchilaridan Eron bilan bog‘liq vaziyatda betaraflikni saqlashni va o‘z resurslarini boshqa muhim vazifalarga yo‘naltirishni so‘ramoqda.
Donald Tramp oldinroq Putin bilan bo‘lgan suhbatida Rossiyaning Eron masalasida yordam berishi mumkinligini, ammo eng birinchi va asosiy vazifa Ukraina hududidagi qurol yurishini to‘xtatish ekanligini aytgan edi. AQSH rahbariyati fikricha, Rossiya o‘zining katta tashqi siyosiy ta’siridan foydalanib, global mojarolarni yumshatishda konstruktiv rol o‘ynashi kerak.
Eslatib o‘tamiz, Eron va Rossiya uzoq yillardan buyon yaqin ittifoqdosh hisoblanadi. Ayniqsa, 2022 yil fevral oyidan boshlab Tehron Moskvaga Shahid dronlarini yetkazib berib kelmoqda.
Bu holat G‘arb davlatlari tomonidan keskin tanqid qilinmoqda va xalqaro jamiyatda katta e’tibor uyg‘otmoqda.

Министр обороны США попросил Россию не вмешиваться в Иран
Министр обороны Соединенных Штатов Пит Хегсет недавно выступил с важным заявлением. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Российская Федерация не должна вмешиваться в возможные военные операции, которые США и Израиль могут провести против Ирана. Эти слова были озвучены через день после телефонного разговора между избранным президентом США Дональдом Трампом и российским лидером Владимиром Путиным.
Как сообщает издание New York Post, этот разговор способствовал открытию новой страницы в отношениях между двумя сильными государствами. В ходе беседы были глубоко обсуждены актуальные вопросы, такие как международная безопасность и региональная стабильность.
Пит Хегсет, хотя и не участвовал напрямую в этом разговоре, подчеркнул в своем выступлении, что переговоры проходили в очень серьезном и решительном тоне. По словам министра, стороны рассматривали пути прекращения затяжного конфликта между Украиной и Россией.
Вместе с тем были рассмотрены возможности достижения конкретных договоренностей по восстановлению мира и обеспечению стабильности в регионе. Американская сторона просит российских лидеров сохранять нейтралитет в ситуации, связанной с Ираном, и направлять свои ресурсы на другие важные задачи.
Ранее Дональд Трамп в разговоре с Путиным заявил, что Россия может оказать помощь по иранскому вопросу, но главной и первоочередной задачей является прекращение боевых действий на территории Украины. По мнению руководства США, Россия должна использовать свое большое внешнеполитическое влияние для конструктивной роли в смягчении глобальных конфликтов.
Напомним, что Иран и Россия являются давними близкими союзниками. Особенно с февраля 2022 года Тегран продолжает поставлять Москве дроны «Шахед».
Эта ситуация подвергается резкой критике со стороны западных стран и вызывает большой интерес в международном сообществе.