Qirg'iziston Respublikasida kelasi yili, ya'ni 2026-yilda Ramazon hayiti bayrami birinchi mart oyining oxirgi kunlarida, aniqrog'i 20-mart kuni nishonlanishi ma'lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim xabarni Qirg'iziston musulmonlari idorasi o'zining rasmiy manbalarida e'lon qildi. Bayram sanasini belgilashda mamlakat diniy rahbarlari alohida qaror qabul qilishdan ko'ra, Turkiy davlatlar tashkilotiga a'zo bo'lgan mamlakatlar muftiylari yig'ilishida qabul qilingan umumiy fatvoga asoslandilar.
Ushbu fatvo hay'ati tarkibiga Turkiya, Ozarbayjon, Qozog'iston, Qirg'iziston va O'zbekiston kabi tashkilotga to'liq a'zo davlatlar kiradi. Shuningdek, Turkmaniston va Vengriya kabi tashkilotga kuzatuvchi sifatida qo'shilgan mamlakatlarning rasmiy musulmon diniy idoralaridan vakillar ham ishtirok etishgan.
Bu mamlakatlar o'rtasidagi diniy hamkorlik va bir xil qaror qabul qilish o'zaro tushunishning yaqqol namunasidir. Eslatib o'tish joizki, fevral oyining boshida Samarqand shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti Musulmon diniy idoralari rahbarlari kengashi huzuridagi Fatvo hay'atining yig'ilishi bo'lib o'tgan edi.
Ushbu muhim maslahat yig'inida 2026-yilgi Ramazon oyining birinchi kuni 19-fevral, payshanba kuniga to'g'ri kelishi va Ramazon hayiti bayrami esa 20-mart, juma kuniga mos kelishi oldindan hisob-kitoblarga asoslanib belgilab qo'yilgandi. Samarqandda o'tkazilgan yig'ilish O'zbekiston musulmonlari idorasi rahbarligi va tashabbusi bilan tashkil etilgan bo'lib, unda tashkilotga a'zo barcha davlatlar diniy idoralarining yetakchilari va taniqli islom ulamolari ishtirok etishgan.
Ushbu uchrashuvning asosiy maqsadi turli davlatlarda diniy bayramlarni bir xil sanalarda nishonlash orqali musulmonlar ortasidagi ahillikni mustahkamlash va diniy ko'rishlardagi uyg'unlikni ta'minlashdan iborat edi. Natijada, kelasi yilgi bayram sanalari aniq va barcha iqtidorli davlatlar uchun umumiy qilib tasdiqlandi.

В Кыргызстане праздник Рамазан-байрам будет отмечаться 20 марта
В Кыргызской Республике в следующем году, то есть в 2026 году, праздник Рамазан-байрам будет отмечаться в последние дни марта, а именно 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту важную новость объявил Муфтият Кыргызстана на своих официальных источниках. При определении даты праздника религиозные лидеры страны опирались не на отдельное решение, а на общую фетву, принятую на собрании муфтиев стран-членов Организации тюркских государств.
В состав этой фетвенной комиссии входят полноправные члены организации, такие как Турция, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан. Также в ней принимали участие представители официальных мусульманских религиозных ведомств стран-наблюдателей, таких как Туркменистан и Венгрия.
Это религиозное сотрудничество и единое принятие решений между этими странами является ярким примером взаимопонимания. Следует отметить, что в начале февраля в городе Самарканд прошло заседание Фетвенного совета при Совете руководителей мусульманских религиозных ведомств Организации тюркских государств.
На этом важном совещании было заранее определено, что первый день месяца Рамазан в 2026 году приходится на четверг, 19 февраля, а праздник Рамазан-байрам — на пятницу, 20 марта, основываясь на предварительных расчетах. Заседание в Самарканде было организовано под руководством и по инициативе Духовного управления мусульман Узбекистана, в нем приняли участие лидеры религиозных ведомств всех стран-членов организации и известные исламские ученые.
Основной целью этой встречи было укрепление единства среди мусульман и обеспечение согласованности религиозных взглядов путем празднования религиозных праздников в одни и те же даты в разных странах. В результате даты праздников на следующий год были четко определены и утверждены общими для всех участвующих стран.