Isroil mudofaa kuchlari Eron hududidagi ehtimoliy nishonlar ro‘yxatini shakllantirayotgani haqida yangi ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy Channel-14 telekanalining efirida tarqatilgan xabarga ko‘ra, ushbu ro‘yxatga Eronning bir qancha yuqori lavozimli siyosiy va harbiy amaldorlari kiritilgan. Bu holat mintaqadagi vaziyatning keskinlashib borayotgani va tomonlar o‘rtasidagi g‘alati munosabatlar yanada chuqurlashib ketganini anglatadi.
Ro‘yxatning boshida Eron oliy rahbari Ali Xominiyning o‘g‘li Mujtabo Xominiy nomi turibdi. U Eron ichki siyosatida katta ta’sirga ega bo‘lgan shaxslardan biri hisoblanadi va uning ismi ro‘yxatga kiritilgani bejiz emas.
Shu bilan birga, Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi Ali Larijoniy ham ehtimoliy nishonlar qatoriga qo‘shilgan. U mamlakat xavfsizlik siyosatini belgilashda muhim o‘rin tutuvchi amaldorlardan biri bo‘lib, uning nomining tilga olinishi Isroilning strategik rejalari haqida ko‘p narsalarni ochib beradi.
Hujumga uchraydigan shaxslar ro‘yxatida Eron sud tizimi rahbari G‘ulomhusayn Ejeiy, armiya Markaziy shtabi qo‘mondoni Ali Abdullohiy hamda parlament spikeri Muhammad Boqir G‘olibov kabi yetakchilar nomi ham bor. Bundan tashqari, Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining yangi rahbari Ahmad Vohidiy ham ushbu siyosiy va harbiy yetakchilar qatoriga kiritilgan.
Keltirilgan ma’lumotlar ro‘yxat asosan Eronning eng yuqori darajadagi rahbariyati va uning harbiy tuzilmalariga qaratilganini aniq ko‘rsatmoqda. Aholi va mutaxassislar bunday vaziyat kelgusi kunlarda mintaqada yirik to‘qnashuvlarga olib kelishi mumkinligidan xavotirda.
Hozircha bu ro‘yxat rasmiy tasdiqlanmagan bo‘lsa-da, uning mavjudligi Isroil va Eron o‘rtasidagi kelishmovchiliklarning chuqurligini yana bir bor isbotlab turibdi.

Израиль включил лидеров Ирана в список целей
Появилась новая информация о том, что израильские силы обороны формируют список потенциальных целей на территории Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению, опубликованному в эфире местного телеканала Channel-14, в этот список вошли несколько высокопоставленных политических и военных чиновников Ирана. Это свидетельствует об обострении ситуации в регионе и углублении напряженных отношений между сторонами.
На первом месте в списке стоит имя Муджаббы Хомейни, сына верховного лидера Ирана Али Хомейни. Он считается одной из влиятельных фигур во внутренней политике Ирана, и его включение в список не случайно.
При этом к числу потенциальных целей также добавлен секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани. Он является одним из ключевых чиновников, определяющих политику безопасности страны, и упоминание его имени многое раскрывает о стратегических планах Израиля.
В списке лиц, подвергшихся атакам, также присутствуют имена таких лидеров, как глава судебной системы Ирана Гюламхусейн Эджеи, командующий Генеральным штабом армии Али Абдуллахи и спикер парламента Мухаммад Бакир Галибов. Кроме того, в этот ряд политических и военных лидеров включен новый руководитель Корпуса стражей исламской революции Ахмад Вахиди.
Представленные данные четко показывают, что список направлен в основном на высшее руководство Ирана и его военные структуры. Население и эксперты обеспокоены тем, что такая ситуация может привести к крупным столкновениям в регионе в ближайшие дни.
Хотя этот список пока официально не подтвержден, его существование еще раз доказывает глубину разногласий между Израилем и Ираном.