Hindiston hududida yovvoyi tabiat va undagi hayvonot dunyosini himoya qilish yo‘lidagi sa’y-harakatlar yangi bosqichga o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda fillar uchun maxsus mo‘ljallangan va zamonaviy texnika bilan jihozlangan tez yordam mashinalari xizmati rasman ishga tushirildi. Ushbu loyihaning asosiy maqsadi og‘ir ahvolda qolgan, jarohatlangan yoki kasallangan ulkan jonivorlarga joyida zudlik bilan tibbiy yordam ko‘rsatishdir.
Agar holati jiddiy bo‘lsa, ularni maxsus sharoitda va xavfsiz ravishda eng yaqin klinikaga yetkazib berish ham rejalashtirilgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, fillar ko‘pincha turli baxtsiz hodisalar, yo‘l transporti halokatlari yoki noaniq kasalliklar tufayli jiddiy qiynalishlarga uchraydi.
O‘tmishda ularni davolash yoki ko‘chirish jarayonida ko‘plab qiyinchiliklar bo‘lgan, chunki oddiy transport vositalari ularning og‘ir vazniga mos kelmasdi. Yangi ishga tushirilgan maxsus mashinalar esa ushbu muammoni hal qilishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Hozirgi kunda ushbu yangi xizmatdan foydalanib, mutaxassislar jamoasi birta filni qutqarib qolishga muvaffaq bo‘ldi. Bu holat yagona voqea emas, balki kelajakda ko‘plab hayotlarni saqlab qolishga xizmat qiladigan muhim natijadir.
Ushbu tashabbus hayvonlarni muhofaza qilish sohasidagi tashkilotlar va ularning rahbariyati tomonidan yuqori baholandi. Ekspertlar kelgusida bunday maxsus tez yordam mashinalarining sonini yanada ko‘paytirishni va ular faoliyat yuritadigan hududlarni kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Natijada fillar yashovchi deyarli barcha o‘rmon va savannalarga tibbiy yordam yetib borishi ta’minlanadi. Tabiat boyliklarini asrab-avaylash va ulardan oqilona foydalanish uchun bunday zamonaviy yechimlarni joriy etish har qanday davlat uchun katta ahamiyat kasb etadi.
Bu ish nafaqat Hindiston, balki butun dunyo uchun hayvonot olamiga bo‘lgan e’tiborni oshirishga hissa qo‘shadi.

Усилия по защите дикой природы и животного мира на территории Индии перешли на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране официально запущена служба специальных машин скорой помощи, предназначенных для слонов и оснащенных современной техникой. Основная цель этого проекта — оказание немедленной медицинской помощи на месте крупным животным, оказавшимся в тяжелом состоянии, раненым или больным.
Если состояние критическое, также планируется их безопасная и специальная доставка в ближайшую клинику. По словам специалистов, слоны часто страдают из-за различных несчастных случаев, дорожно-транспортных происшествий или неясных заболеваний.
В прошлом при лечении или перемещении возникало множество трудностей, так как обычный транспорт не соответствовал их большому весу. Новые специальные машины играют решающую роль в решении этой проблемы.
На данный момент, воспользовавшись новой службой, команда специалистов смогла спасти одного слона. Этот случай не единичен, а является важным результатом, который в будущем поможет сохранить множество жизней.
Эта инициатива высоко оценена организациями по защите животных и их руководством. Эксперты планируют в будущем увеличить количество таких специальных машин скорой помощи и расширить районы их деятельности.
В результате медицинская помощь будет обеспечена практически во всех лесах и саваннах, где обитают слоны. Внедрение таких современных решений для сохранения и разумного использования природных богатств имеет большое значение для любой страны.