U bu gaplarni 10 mart kuni jurnalistlar savollariga javob berar ekan aytdi. Bu haqda tengrinews.kz xabar berdi.
Diplomatning ta’kidlashicha, Qatar 2023 yildan beri Eron bilan munosabatlardagi keskinlikning kuchayishi butun dunyo uchun xavf tug‘dirishini doimiy ravishda ogohlantirib kelmoqda. Uning fikricha, har qanday diplomatik muzokaralar boshlanishidan oldin Eron o‘z hujumlarini to‘xtatishi zarur.
Al-Ansoriy Tehronni Fors ko‘rfazi va undan tashqaridagi fuqarolik infratuzilmasiga zarar yetkazishda aybladi. U bu harakatlar nafaqat mintaqadagi xavfni oshirishi, balki butun dunyoda gumanitar inqirozga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Qatarga qarshi har qanday hujumga munosib javob berilishini bildirdi. Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon qo‘shni davlatlardan uzr so‘raganidan so‘ng, Qatar hujumlarning to‘xtatilishiga umid qilgan edi.
Ammo zarbalar hali ham davom etmoqda. Eron hukumati o‘z hujumlari faqat AQSh manfaatlariga qaratilganini aytib, mintaqada Amerikaning qo‘llab-quvvatlanishini dushmanlik deb baholashini bir necha bor ta’kidladi.
Shunga javoban, Qatar tashqi ishlar vazirligi vakili AQSh va boshqa mudofaa hamkorlari bilan strategik aloqalar hech qachon shubha ostiga olinmasligini ma’lum qildi. Hozirda Patriot tizimlari Amerika va Yevropa ittifoqchilari bilan birgalikda mamlakatni himoya qilmoqda.
Bu xavfsizlik hamkorligi Qatarni har qanday hujumlardan himoya qilishdagi asosiy vosita sifatida ko‘rilmoqda.

Официальный представитель министерства иностранных дел Катара Маджид аль-Ансори сообщил о наличии состояния войны на Ближнем Востоке и предупредил, что эта ситуация может привести к серьезным последствиям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сделал эти заявления 10 марта, отвечая на вопросы журналистов. Об этом сообщает tengrinews.kz.
По словам дипломата, Катар с 2023 года постоянно предупреждает о том, что обострение отношений с Ираном представляет угрозу для всего мира. По его мнению, перед началом любых дипломатических переговоров Иран должен прекратить свои нападения.
Аль-Ансори обвинил Тегеран в нанесении ущерба гражданской инфраструктуре в Персидском заливе и за его пределами. Он подчеркнул, что эти действия могут не только усилить напряженность в регионе, но и привести к гуманитарному кризису во всем мире.
При этом было заявлено, что любой удар по Катару будет встречен адекватным ответом. После того как президент Ирана Масуд Пезешкиан извинился перед соседними странами, Катар надеялся на прекращение атак.
Однако удары продолжаются. Правительство Ирана неоднократно заявляло, что его нападения направлены исключительно против интересов США, и оценивает поддержку Америки в регионе как враждебность.
В ответ представитель министерства иностранных дел Катара заявил, что стратегические связи с США и другими партнерами по обороне никогда не будут подвергаться сомнению. В настоящее время системы Patriot совместно с американскими и европейскими союзниками обеспечивают защиту страны.
Это сотрудничество в сфере безопасности рассматривается как основной инструмент защиты Катара от любых атак.