Bu muhim xabar Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining yuqori lavozimli vakili, qo‘mondon o‘rinbosari general Ali Fadaviy tomonidan bergan bayonotda e’tirof etildi. Generalning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat xaridida suv ostidan ishga tushiriladigan va juda yuqori tezlikka ega bo‘lgan zamonaviy raketalar mavjud.
U shu kabi qurollarning soniyasiga yuz metrgacha masofani bosib o‘tish qobiliyatiga ega ekanligini alohida ta’kidladi. Ali Fadaviy Eron davlat televideniesi orqali qilgan chiqishida ushbu yangi texnologiyalar yaqin kelajakda amalga oshirilishi ehtimoli bor bo‘lgan javob harakatlarida samarali ishlatilishi mumkinligini aytib o‘tdi.
Tahlilchilar fikricha, bunday bayonotlar mintaqadagi harbiy keskinlik kuchayib borayotgan bir paytda yangradi. Shu sababli Eronning o‘z qurollaridan xabar berishi Yaqin Sharqdagi vaziyat atrofidagi muhokamalarni yanada qizdirishi va e’tiborni o‘ziga jalb qilishi tabiiy hisoblanadi.
Bu holat mintaqada tinchlik va barqarorlik uchun qo‘shimcha ehtiyot choralarini ko‘rish zaruratligini bir marta yana eslatib o‘tmoqda. Harbiy kuchlarning yangilanishi va ularning qo‘llanilish imkoniyati kelgusi kunlarda mintaqaviy siyosatga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Иран готовится к использованию ракет нового поколения
Иран официально заявил, что в ближайшие дни может использовать ракеты нового поколения в рамках своих ответных мер. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта важная информация была подтверждена в заявлении высокопоставленного представителя Корпуса стражей Исламской революции Ирана, заместителя командующего генерала Али Фадави. По словам генерала, в распоряжении страны находятся современные ракеты, запускаемые из-под воды и обладающие очень высокой скоростью.
Он особо подчеркнул, что такие вооружения способны преодолевать расстояние до ста метров в секунду. Выступая по иранскому государственному телевидению, Али Фадави отметил, что эти новые технологии могут быть эффективно использованы в ответных действиях, которые都有可能 быть реализованы в ближайшем будущем.
По мнению аналитиков, такие заявления прозвучали на фоне нарастания военной напряженности в регионе. Поэтому естественно, что сообщение Ирана о своих вооружениях еще больше разожжет дискуссии вокруг ситуации на Ближнем Востоке и привлечет к себе внимание.
Эта ситуация еще раз напоминает о необходимости принятия дополнительных мер предосторожности ради мира и стабильности в регионе. Ожидается, что модернизация военных сил и возможности их применения окажут значительное влияние на региональную политику в ближайшие дни.