Eron yangi oliy rahbari birinchi rasmiy nutqini so‘zlab o‘tdi
Eronda oltinchi oyatulloh lavozimiga saylangan Mujtaba Xominaiy ommaviy axborot vositalari oldida ilk marta rasmiy nutq sozlasa, bu hodisa xalq uchun katta ahamiyatga ega bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlari davlat televideniyasi orqali butun mamlakatga yetkazildi va unda tashqi siyosat hamda milliy xavfsizlik masalalariga alohida e’tibor qaratilgan edi. Ma’lumki, yangi oliy rahbar ilgari kamdan-kam hollarda ko‘zga tashlangan, shuningdek, AQSH va Isroil qurolli hujumlari paytida jarohatlanganligi haqida ham xabarlar tarqalgandi.
Mujtaba Xominaiy o‘z bayonotida Eron hech qachon tashqi bosimlarga to‘satdan taslim bo‘lmaydi degan qat’iy fikrni bildirib o‘tdi. Uning aytishicha, dushmanga qarshi bosimni kuchaytirish maqsadida Ho‘rmuz bo‘g‘ozi yo‘lidan o‘tishni cheklash choralari davom ettiriladi.
Bundan tashqari, u qo‘shni davlatlarga do‘stona munosabatda bo‘lishni, shu bilan birga AQSHning hududlariga baza qurish rejalari to‘xtatilishi kerakligini maslahat berdi. Rahbar bayonotida AQSH va Isroil hujumlari natijasida yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararlar uchun tovon talab qilinishi e’lon qilindi.
U qat’iy izoh berib, agar dushman tovonni to‘lashdan bosh tortsa, ularning mulkidan zarur miqdorda kompensatsiya olinishi yoki teng darajada zarar yetkazilishini ta’kidladi. Shu bilan birga, Tehron yangi urush maydonlarini ochishni rejalashtirayotgani, jumladan Yamandagi husiychilar va Livandagi Hizbulloh harakatlarini faollashtirish yo‘li bilan kuchayishi aytilgan.
Mujtaba Xominaiy o‘zining shaxsiy tajribasiga ham to‘xtalib, vafot etgan bobosi Ali Xominaiyning ziyoratgohiga borib, uning qat’iyatidan ilhomlanganini aytgan. U AQSH va Isroil zarbasi tufayli rafiqasi, singlisi va farzandini yo‘qotgani haqiqatini tasdiqladi.
Minobdagi halok bo‘lgan shahidlar uchun qasos olishdan voz kechmaydiganini bildirdi. G‘arb nashrlari uning jarohat olgani haqida xabar bergan bo‘lsa-da, rasmiy ma’lumotlar hali aniq emas.
Ushbu nutq mamlakat ichki birliğini mustahkamlash va kelajakdagi siyosat yo‘nalishlarini belgilaydigan muhim signal bo‘ldi.

Новый верховный лидер Ирана выступил с первой официальной речью
Тот факт, что Муджаба Хомейни, избранный шестым аятоллой Ирана, впервые выступил с официальной речью перед средствами массовой информации, имел большое значение для народа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его слова были переданы по государственному телевидению на всю страну, и особое внимание в них было уделено вопросам внешней политики и национальной безопасности. Известно, что новый верховный лидер ранее редко появлялся на публике, а также распространялись сообщения о том, что он получил ранения во время военных ударов США и Израиля.
В своем заявлении Муджаба Хомейни выразил твердую уверенность в том, что Иран никогда не сдастся под внезапным внешним давлением. По его словам, в целях усиления давления на противника будут продолжены меры по ограничению прохода через Ормузский пролив.
Кроме того, он посоветовал соседним государствам сохранять дружественные отношения и в то же время прекратить планы по строительству баз на территориях США. В заявлении лидера было объявлено о требовании компенсации за материальный и моральный ущерб, нанесенный в результате ударов США и Израиля.
Он дал четкое разъяснение: если противник откажется выплатить компенсацию, то будет взят необходимый объем имущества или нанесен эквивалентный ущерб. При этом сообщается, что Тегран планирует открывать новые театры военных действий, в том числе путем активизации хуситов в Йемене и движения «Хезболла» в Ливане.
Муджаба Хомейни также коснулся своего личного опыта, отметив, что посетил мавзолей своего покойного деда Али Хомейни и черпал вдохновение в его твердости. Он подтвердил факт потери жены, сестры и ребенка из-за ударов США и Израиля.
Он заявил, что не откажется от мести за погибших в Минабе. Хотя западные издания сообщали о его ранении, официальные данные пока не уточнены.
Это выступление стало важным сигналом, укрепляющим внутреннее единство страны и определяющим направления будущей политики.