Xabardor manbalarning so‘zlariga ko‘ra, bu texnologiya asosan ehtimoliy nishonlarni aniq aniqlash jarayoniga yordam berish maqsadida qo‘llanilmoqda. Harbiy boshqaruv tizimida Palantir kompaniyasining sun’iy intellektga asoslangan dasturiy ta’minotidan, xususan Maven razvedka tahlili vositasidan keng ishlatilmokda.
Ushbu dastur tahlilchilarga yig‘ilgan katta hajmdagi ma’lumotlarni tartibga solishda muhim yordam beradi va qisman Anthropic kompaniyasining Claude tizimlaridan ham foydalanadi. Biroq, ish jarayonini yaxshi bilgan mutaxassislar Claude sun’iy intellektining hali ham bevosita nishonga olish bo‘yicha qaror qabul qilmasligini va faqat yordamchi vosita sifatida xizmat qilishini ta’kidlamoqda.
Sun’iy intellektning harbiy sohadagi o‘rni kengayib borishi tufayli AQSh Kongressida ham jiddiy munozaralar boshlangan. Vakillar palatasi a’zosi Jill Tokuda sun’iy intellektning jangovar amaliyotlarda qanday darajada ishlashi va odamlar hayotiga xavf solishi mumkinligini aniqlash uchun mustaqil va o‘zaro tekshiruv o‘tkazishni taklif qildi.
Uning fikricha, hayot va o‘lim bilan bog‘liq muhim qarorlarda har doim ham inson omili asosiy o‘rinda turishi lozim. Kaliforniya vakili Sara Jacobs esa sun’iy intellekt vositalarining nozik xatolarga yo‘l qo‘yishi mumkinligini va harbiylarning bu tizimlarga haddan tashqari ishonib ketishi xavfini eslatdi.
U har qanday o‘ldiruvchi harakatda kafolatlangan inson nazorati tamoyilini qat’iy joriy etishni va himoya cheklovlarini kuchaytirishni talab qildi. Pentagon hozircha to‘liq avtonom, ya’ni inson ishtirokisiz ishlaydigan qurollardan voz kechishga qaror qilganini e’lon qilib kelmoqda.
Biroq, sun’iy intellekt asosidagi tahlillarni qanday nazorat qilish va tekshirish bo‘yicha aniq tafsilotlar hali ham ochiq qolmoqda. Masala mudofaa vaziri Pete Hegseth va Anthropic kompaniyasi o‘rtasidagi kelishmovchiliklar tufayli yanada murakkablashmoqda.
Ichki kuzatuv mexanizmlari va avtonom o‘ldiruvchi tizimlar haqidagi xavotirlar ortib borayotgan bir paytda, kelajakda sun’iy intellektning harbiy sohadagi o‘rni va uning insoniy qadriyatlar bilan uyg‘unligi jiddiy muhokama mavzusiga aylanmoqda.

Американские военные широко используют искусственный интеллект в операциях против Ирана
В последнее время американские военные все шире используют искусственный интеллект в продолжающихся воздушных учениях с участием Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам информированных источников, эта технология в основном применяется для помощи в точном выявлении потенциальных целей. В системе военного управления широко используется программное обеспечение компании Palantir на базе искусственного интеллекта, в частности инструмент разведывательного анализа Maven.
Эта программа оказывает аналитикам важную помощь в организации огромных массивов собранных данных и частично использует системы Claude компании Anthropic. Однако эксперты, хорошо знакомые с процессом работы, подчеркивают, что искусственный интеллект Claude пока не принимает непосредственных решений по нанесению ударов и выполняет лишь вспомогательную функцию.
В связи с расширением роли искусственного интеллекта в военной сфере серьезные дебаты начались и в Конгрессе США. Член Палаты представителей Джилл Токуда предложила провести независимую и взаимную проверку для определения степени эффективности искусственного интеллекта в боевых операциях и возможных рисков для человеческой жизни.
По ее мнению, в важных решениях, связанных с жизнью и смертью, человеческий фактор всегда должен оставаться на первом месте. Депутат от Калифорнии Сара Джейкобс напомнила, что инструменты искусственного интеллекта могут допускать тонкие ошибки и предупредила об опасности чрезмерного доверия военных к этим системам.
Она потребовала строгого внедрения принципа гарантированного человеческого контроля при любых боевых действиях и усиления защитных ограничений. Пентагон пока заявляет о решении отказаться от полностью автономного оружия, то есть функционирующего без участия человека.
Однако точные детали того, как контролировать и проверять анализы на основе искусственного интеллекта, остаются открытыми. Ситуация усложняется из-за разногласий между министром обороны Питом Хегсетом и компанией Anthropic.
На фоне растущих опасений по поводу внутренних механизмов наблюдения и автономных систем поражения, роль искусственного интеллекта в военной сфере и его соответствие человеческим ценностям становится предметом серьезного обсуждения на будущее.