Isroil hujumlari Livan da minglab odamlarning halok bo‘lishiga sabab bo‘ldi
O‘zining Bayrut poytaxti markaziga yo‘naltirilgan bir qator havo zarbalari shahar ustida qalin tutun bulutlarini ko‘tardi. Ushbu hujumlar asosan Bashura mahallasi va Livan janubidagi chekka hududlarga qaratilgan bo‘lib, mojaroning keskinlashishiga sabab bo‘lmoqda.
Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi e’tiborga molik ma’lumotlarni e’lon qildi. Hozirgi kunga kelib, jangovar harakatlar natijasida yetti yuzga yaqin tinch aholi vakillari halok bo‘ldi va bir ming bes yuzdan ortiq kishi turli darajadagi tan jarohatlariga uchradi.
Gumanitar vaziyat har kuni og‘irlashib bormoqda. Sakkiz yuz mingdan ortiq odamlar o‘z uylari va yashash joylaridan majburiy ravishda ko‘chirildi.
Livan janubi va Dahiya tumanlaridan chiqib ketgan ko‘plab oilalar hozirda xavfsizlik izlab hukumat tomonidan tashkil etilgan boshpanalar yoki vaqtinchalik chodirlarda istiqomat qilmoqda. Ramlet al-Bayda hududidagi takroriy hujumlar ko‘chirilgan aholi ahvolini yanada og‘irlashtirdi.
Shuningdek, Bayrut yaqinidagi bir universitet binosiga uchuvchisiz uchar qurilmalar orqali amalga oshirilgan hujum ikki ta’lim xodimining halok bo‘lishiga sababchi bo‘ldi. Mart oyining ikkinchi kunidan boshlangan zo‘ravonliklar Isroilning Hizbulloh harakatiga qarshi havo va quruqlikdagi boshqarilgan zarbalari davom etishi bilan yanada kuchaydi.
Xalqaro hamjamiyatning janglarni to‘xtatish va keskinlikni pasaytirishga qaratilgan chaqiriqlariga qaramay, to‘qnashuvlar hali ham davom etmoqda. Hukumat boshpanalarining qariyb to‘qqiz yuz foizi to‘lib ketgani sababli, mintaqada beqarorlik saqlanib turgan holda minglab Livan fuqarolari uysiz, daromadsiz va xavfsiz kelajakka ishonch yo‘q holatda qolmoqda.

Израильские вооруженные силы усилили операцию на территории Ливана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ряд воздушных ударов, направленных в центр столицы Бейрута, поднял над городом густые клубы дыма. Эти атаки в основном были направлены на район Басура и приграничные районы на юге Ливана, что привело к обострению конфликта.
Министерство здравоохранения Ливана обнародовало значимые данные. На сегодняшний день в результате боевых действий погибло почти семьсот мирных жителей, а более полутора тысяч человек получили ранения различной степени тяжести.
Гуманитарная ситуация ухудшается с каждым днем. Более восьмисот тысяч человек были вынужденно перемещены из своих домов и мест проживания.
Многие семьи, покинувшие юг Ливана и район Дахия, сейчас ищут безопасности в убежищах или временных палатках, организованных правительством. Повторные атаки в районе Рамлет-эль-Бейда еще больше усугубили положение перемещенного населения.
Кроме того, атака с использованием беспилотных летательных аппаратов на здание одного из университетов вблизи Бейрута привела к гибели двух преподавателей. Начавшиеся со второго марта насилия усилились на фоне продолжения израильских управляемых воздушных и наземных ударов по движению «Хезболла».
Несмотря на призывы международного сообщества прекратить боевые действия и снизить напряженность, столкновения продолжаются. Из-за того, что почти девяносто процентов правительственных убежищ заполнены, тысячи ливанских граждан остаются без крова, средств к существованию и уверенности в безопасном будущем на фоне сохраняющейся нестабильности в регионе.
Население осталось без самых необходимых предметов, таких как продукты питания, лекарства и горячая вода.