Qo‘shma Shtatlar, Isroil va Eron o‘rtasidagi davom etayotgan mojarolar dunyo miqyosida katta energetika inqirozini keltirib chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu vaziyat Hindiston iqtisodiyotining barqarorligiga jiddiy soya solmoqda. Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tish yo‘llarining yopilishi xavfi tufayli butun dunyoga neft va gaz yetkazib berish jarayoni izdan chiqdi.
Hindistonning import qilib keladigan tabiiy gazining sakkizdan yetti qismi va neftning uchdan ikki qismi aynan shu muhim dengiz yo‘li orqali o‘tadi. Shu sababli mamlakat tez orada narxlarning keskin ko‘tarilishi va energiya manbalarining yetishmovchiligi bilan yuzma-yuz qolishi mumkinligidan xavotirda.
Energetika muammolaridan tashqari, inqiroz mintaqada yashovchi millionlab hindistonlik mehnat muhojirlarining turmushiga ham katta xavf tug‘dirmoqda. Ko‘rfaz davlatlarida ishlayotgan qariyb to‘qqiz million hindistonlik yiliga o‘z vatanlariga yetti va sakkiz milliard dollardan ortiq pul yuboradi.
Bu mablag‘lar Hindiston iqtisodiyoti uchun juda muhim ahamiyatga ega. Mutaxassislar uzoq davom etadigan urush oqibatida ish o‘rinlari qisqarishi va pul o‘tkazmalarining keskin kamayib ketishini bashorat qilmoqdalar.
Bunday holat mamlakat iqtisodiyotini yanada og‘ir ahvolga soladi. Hukumat fuqarolarni tinchlikda bo‘lishga chaqirib, oshxona gazi yetishmasligining oldini olish uchun favqulodda choralar ko‘rdi.
Biroq, global bozorda neft narxlarining baravar o‘zgarishi xalq orasidagi xavotirni hali hamon kuchaytirmoqda. 2026 yil mart oyining oxirigacha bo‘lgan ma’lumotlarga ko‘ra, xalqaro hamjamiyatning sa’y-harakatlari va strategiya zaxiralaridan foydalanish narxlarni oshib ketishini to‘xtata olmadi.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi bo‘g‘ozi orqali barcha yuklarni to‘sib qo‘yish bilan tahdid qilayotgan bir paytda, Hindiston uchun kelajak iqtisodiy istiqbollari ancha noaniq bo‘lib qolmoqda. Mintaqaviy urushning oqibatlari mamlakatni yanada jiddiy imtihonlarga duchor qilishi mumkin.

Продолжающиеся конфликты между США, Израилем и Ираном привели к крупному энергетическому кризису мирового масштаба. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация отбрасывает серьезную тень на стабильность экономики Индии. Из-за риска закрытия проходов через Ормузский пролив процесс поставок нефти и газа во весь мир был нарушен.
Семь из восьми частей природного газа, импортируемого Индией, и две трети нефти проходят именно через эту важную морскую артерию. Поэтому страна обеспокоена тем, что в ближайшее время может столкнуться с резким ростом цен и дефицитом энергоресурсов.
Помимо энергетических проблем, кризис создает серьезную угрозу для жизни миллионов индийских трудовых мигрантов, проживающих в регионе. Почти девять миллионов индийцев, работающих в странах Персидского залива, ежегодно отправляют на родину более семи-восьми миллиардов долларов.
Эти средства имеют огромное значение для экономики Индии. Эксперты прогнозируют сокращение рабочих мест и резкое уменьшение денежных переводов в случае затяжной войны.
Такая ситуация еще больше усугубит положение экономики страны. Правительство призвало граждан сохранять спокойствие и приняло чрезвычайные меры для предотвращения дефицита бытового газа.
Однако двукратные колебания цен на нефть на мировом рынке продолжают усиливать обеспокоенность среди населения. По данным на конец марта 2026 года, усилия международного сообщества и использование стратегических запасов не смогли остановить рост цен.
В то время как Корпус стражей исламской революции угрожает перекрыть все грузопотоки через пролив, экономические перспективы Индии остаются довольно неопределенными. Последствия регионального конфликта могут подвергнуть страну еще более серьезным испытаниям.