Rossiya Eronning gumanitar yordam so‘roviga javob qaytardi
Rossiya Federatsiyasi Eronga gumanitar yordam ko‘rsatish bo‘yicha dastlabki choralarini qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarova xalqaro jamoatchilikka ma’lum qildi. Eron davlat rahbariyati o‘z mamlakatida ko‘plab shifoxonalar va tez tibbiy yordam stansiyalari qattiq zarar ko‘rganini, shu bilan birga jarohatlanganlar sonining keskin oshganini e’tirof etdi.
Ayniqsa, ayollar va bolalar orasidagi qurbonlar soni tashvishlantirar darajada ko‘payganligi sababli Tehron do‘st davlatlardan qo‘llab-quvvatlash so‘rab murojaat qilgan edi. Shu jarayonda Eron tomonidan Rossiyadan turli dori-darmonlar va zamonaviy tibbiy jihozlar yetkazib berish bo‘yicha so‘rov kelib tushgan.
Zaxarova bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya Prezidentining to‘g‘ridan-to‘g‘ri ko‘rsatmasi bilan yordamni tayyorlash va jo‘nash ishlari jadal ravishda tashkil etilmoqda. Moskvada Yaqin Sharqdagi mojaroning nazoratsiz kengayib borayotganidan jiddiy xavotir bildirilmoqda.
Rossiya tomoni AQSH va Isroilning Eronga qarshi olib borayotgan harbiy amaliyotlari butun mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirganini va barqarorlikka tahdid solayotganini ta’kidladi. Ma’lum qilinishicha, jangarilarning harakatlari Fors ko‘rfazi atrofidagi bir qator arab davlatlari aholisiga ham og‘ir gumanitar oqibatlar keltirmoqda.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi e’lon qilgan rasmiy bayonotda ekologik va radiologik falokat xavfini oldini olish uchun jangovar harakatlarni darhol to‘xtatish zarurligi alohida urg‘u berilgan. Shuningdek, mavjud muammoni faqat diplomatik yo‘l orqali hal qilishni ta’minlashga chaqiriqlar bildirildi.
Ushbu qadamlarning asosiy maqsadi inson hayotini saqlab qolish va kelajak avlodlarga toza muhitni topshirishdan iboratdir. Rossiya o‘zining gumanitar missiyasi doirasida qo‘shni davlatlarning og‘ir holatini yengillashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni davom ettirmoqda.

Россия ответила на гуманитарный запрос Ирана
Российская Федерация предприняла первоначальные шаги по оказанию гуманитарной помощи Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом международному сообществу сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова. Руководство Ирана признало, что в стране многие больницы и станции скорой помощи получили серьезные повреждения, при этом число раненых резко возросло.
Особенно тревожным является рост числа жертв среди женщин и детей, поэтому Тегран обратился к дружественным государствам с просьбой о поддержке. В ходе этого процесса от Ирана поступил запрос на поставку различных медикаментов и современного медицинского оборудования из России.
По словам Захаровой, подготовка и отправка помощи организовываются в ускоренном режиме по прямому указанию Президента России. В Москве выражают серьезную обеспокоенность неконтролируемым расширением конфликта на Ближнем Востоке.
Российская сторона подчеркнула, что военные операции США и Израиля против Ирана усугубляют ситуацию во всем регионе и угрожают стабильности. Сообщается, что действия боевиков также приводят к тяжелым гуманитарным последствиям для населения ряда арабских государств вокруг Персидского залива.
В официальном заявлении МИД России особо подчеркнулась необходимость немедленного прекращения боевых действий для предотвращения экологической и радиологической катастрофы. Также были озвучены призывы к обеспечению решения существующей проблемы исключительно дипломатическим путем.
Основная цель этих шагов — сохранение человеческих жизней и передача будущим поколениям чистой окружающей среды. Россия продолжает свои усилия, направленные на облегчение тяжелого положения соседних государств в рамках своей гуманитарной миссии.