YouTube ijtimoiy tarmog‘i sun’iy intellekt yordamida yaratilgan soxta videolarni aniqlash bo‘yicha yangi tizimni joriy qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilik asosan davlat amaldorlari, taniqli jurnalistlar va saylovga nomzod bo‘lgan shaxslarni o‘z qiyofasini taqlid qiluvchi zararli kontentdan himoya qilishga qaratilgan. 2026 yilning mart oyida e’lon qilingan ushbu tashabbus jamoatchilik diqqat markazida bo‘lgan insonlarni firibgarlikdan saqlashga xizmat qiladi.
Platforma aldovchi videolarni aniqlash va ularni o‘chirish bo‘yicha maxsus xavfsiz imkoniyat yaratdi. Yangi tizimdan foydalanish uchun murojaat qiluvchi shaxslar o‘zlarining asl videosini va rasmiy davlat guvohnomasini taqdim etishlari shart.
Ro‘yxatdan o‘tgandan so‘ng, tizim platformani doimiy kuzatib boradi va agar shaxsning qiyofasiga o‘xshash sun’iy video topilsa, YouTube studiyasi orqali darhol ogohlantirish xabari yuboradi. Ishtirokchilar bu holatda shubhali kontentni tekshirish va uni o‘chirish uchun maxsus bayroqcha qo‘yish huquqiga ega bo‘ladilar.
Kompaniya vakillari taqdim etilgan ma’lumotlar faqat xavfsizlik maqsadida saqlanishi va ular sun’iy intellekt modellarni o‘qitish uchun ishlatilmasligini tasdiqladilar. Ushbu loyiha 2025 yil oxirida YouTube hamkorlik dasturi a’zolari uchun sinov tariqasida ishga tushirilgan edi.
Hozir esa u keng doirada qo‘llanilmoqda. YouTube ijodiy ifoda, jumladan parodiya va satira janrlarini qo‘llab-quvvatlashda davom etadi.
Biroq kompaniya tobora rivojlanib borayotgan sun’iy intellekt texnologiyalaridan kelib chiqadigan xavflarga qarshi kurashishni ustuvor vazifa deb biladi. Kelgusi yil davomida yangiliklar markazida bo‘lgan shaxslar sonini yanada oshirish va ularni raqamli manipulyatsiyalardan himoya qilish rejalashtirilgan.
Bu chora o‘z-o‘zini ifodaga erkinlik va jamoatchilik uchun ishonchli axborot manbalarini saqlab qolishga yordam beradi.

YouTube с помощью искусственного интеллекта выявляет поддельные видео
Социальная сеть YouTube внедрила новую систему для выявления поддельных видео, созданных с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это нововведение в первую очередь направлено на защиту государственных чиновников, известных журналистов и кандидатов на выборах от вредоносного контента, имитирующего их внешность. Инициатива, объявленная в марте 2026 года, призвана защитить людей, находящихся в центре общественного внимания, от мошенничества.
Платформа создала специальный инструмент безопасности для выявления и удаления обманчивых видео. Для использования новой системы заявители должны предоставить свои оригинальные видеоматериалы и официальное государственное удостоверение личности.
После регистрации система постоянно мониторит платформу, и если будет найдено сгенерированное видео, похожее на внешность человека, через YouTube Studio немедленно отправляется уведомление. Участники в этом случае получают право проверить сомнительный контент и пометить его специальным флагом для удаления.
Представители компании подтвердили, что предоставленные данные хранятся исключительно в целях безопасности и не будут использоваться для обучения моделей искусственного интеллекта. Этот проект был запущен в конце 2025 года в качестве пилотного проекта для участников партнерской программы YouTube.
Сейчас он внедряется в широком масштабе. YouTube продолжает поддерживать творческое самовыражение, включая жанры пародии и сатиры.
Однако компания считает приоритетной задачей борьбу с угрозами, возникающими в связи с развитием технологий искусственного интеллекта. В течение следующего года планируется расширить круг лиц, находящихся в центре внимания новостей, и обеспечить их защиту от цифровых манипуляций.
Эта мера способствует сохранению свободы самовыражения и обеспечению надежных источников информации для общественности.