G‘azo va G‘arbiy Sohilda gumanitar vaziyat keskin og‘irlashmoqda
Xalqaro jamoatchilik e’tibori Isroil va Eron o‘rtasidagi kuchayib borayotgan mojaroga qaratilgan bo‘lsa-da, G‘azo sektori va bosib olingan G‘arbiy Sohildagi gumanitar vaziyat kun sayin og‘irlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil rasmiylari Rafah chegara punktini to‘liq yopib, anklavda qolgan tinch aholi uchun zarur bo‘lgan yordam yetkazib berishni hamda harakatlanish erkinligini yanada cheklab qo‘ydi. Shu bilan birga, G‘arbiy Sohilda o‘tkazilayotgan harbiy amaliyotlar va ko‘chmanchilar tomonidan sodir etilayotgan zo‘ravonliklar pasayish belgilarini ko‘rsatmayapti.
2023 yil 7-oktabr kuni harbiy harakatlar boshlanganidan beri G‘azoda qurbonlar soni yetmish ikki mingdan oshdi. Ular orasida eng ko‘p qismini ayollar va bolalar tashkil etadi.
Anklavdagi infratuzilma deyarli butunlay vayron bo‘lib, aholini nihoyatda og‘ir ahvolda qoldirdi. G‘arbiy Sohilda esa Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davr mobaynida mingdan ortiq falastinlik Isroil askarlari yoki ko‘chmanchilar tomonidan o‘ldirilgan.
Isroilning rasmiy ma’lumotlariga asosan, urush boshlanganidan beri mintaqada kamida qirq besh nafar isroillik ham jon bergan. Davom etayotgan beqarorlik mojaroning o‘zgaruvchan global geosiyosiy ustuvorliklarga qaramay, odamlar hayotiga zomin bo‘lishda davom etayotgan doimiy xususiyatini ko‘rsatadi.
Harbiy amaliyotlar to‘xtamasligi bilan xalqaro hamjamiyat chuqurlashib borayotgan gumanitar inqirozni va G‘azo hamda G‘arbiy Sohilga ta’sir qilayotgan zo‘ravonlik zanjirini hal qilish uchun kuchayib borayotgan bosimga duch kelmoqda. Aholi o‘rtasidagi og‘riqli holat va kelajakka bo‘lgan umidlarning susayishi butun mintaqani qamrab olgan vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.

Гуманитарная ситуация в Газе и на Западном берегу резко ухудшается
Несмотря на то, что внимание международного сообщества сосредоточено на обостряющемся конфликте между Израилем и Ираном, гуманитарная ситуация в секторе Газа и на оккупированном Западном берегу день ото дня ухудшается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Израильские власти полностью закрыли контрольно-пропускной пункт Рафах, ограничив доставку необходимой помощи мирному населению, оставшемуся в анклаве, и еще больше ограничив свободу передвижения. В то же время военные операции на Западном берегу и акты насилия со стороны поселенцев не дают признаков ослабления.
С начала военных действий 7 октября 2023 года число жертв в Газе превысило семьдесят две тысячи человек. Среди них большинство составляют женщины и дети.
Инфраструктура в анклаве практически полностью разрушена, что оставило население в крайне тяжелом положении. На Западном берегу, согласно данным Министерства здравоохранения Палестины, за этот период более тысячи палестинцев были убиты израильскими солдатами или поселенцами.
Согласно официальным данным Израиля, с начала войны в регионе погибли как минимум сорок пять израильтян. Продолжающаяся нестабильность демонстрирует постоянный характер конфликта, который продолжает уносить жизни людей, несмотря на меняющиеся глобальные геополитические приоритеты.
В связи с тем, что военные операции не прекращаются, международное сообщество сталкивается с растущим давлением для решения углубляющегося гуманитарного кризиса и цепи насилия, затрагивающей Газу и Западный берег. Болезненное положение среди населения и угасание надежд на будущее еще больше усложняют ситуацию, охватившую весь регион.