Fors ko‘rfazidagi yirik energiya ishlab chiqaruvchi davlatlar, jumladan Qatar, Quvayt va Bahrayn, neft va gaz yetkazib berishda fors-major holatini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror AQSh, Isroil va Eron o‘rtasidagi davom etayotgan harbiy mojaro sabab yuzaga keldi. Mojaro natijasida Hormuz bo‘g‘ozi orqali dengiz transporti jiddiy buzildi.
Eron suv yo‘lini to‘sib qo‘yish bilan tahdid qilgani vaziyatni yanada keskinlashtirdi va neft narxi bir barrel uchun 100 dollardan oshib ketdi. Bu haqda Aljazeera.com sayti ma’lumot berdi.
Fors-major atamasi fransuz huquqidan kelib chiqqan bo‘lib, tomonlarni nazorat qilib bo‘lmaydigan kutilmagan holatlar sabab o‘z majburiyatlaridan ozod qiladigan shartnoma bandini ifodalaydi. Fors ko‘rfazi energiya kompaniyalari ushbu qoidani qo‘llab, yetkazib berish shartnomalarini bajara olmaslik holatlarida moliyaviy jarimalardan va zarar ko‘rishdan himoyalanishni maqsad qilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, urush ko‘pincha oldindan taxmin qilinadigan xavf bo‘lsa-da, muhim yuk tashish yo‘lining butunlay yopilishi favqulodda choralarni asoslash uchun noyob huquqiy vaziyat yaratadi. 2026 yil 23 mart holatiga ko‘ra, global energiya sektori noaniqlikda qolmoqda.
Kompaniyalar hozirgi harbiy harakatlar tankerlarning xavfsiz harakatlanishini ta’minlashni qiyinlashtirayotganini ta’kidlamoqda. Shu bilan birga, huquqshunoslar faqat sud mazkur holatlarning fors-major me’yorlariga to‘g‘ri kelishini aniq belgilab bera olishini qayd etishmoqda.

Страны Персидского залива объявили о форс-мажоре в поставках нефти
Крупные энергетические державы Персидского залива, включая Катар, Кувейт и Бахрейн, официально объявили форс-мажор в поставках нефти и газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято на фоне продолжающегося военного конфликта между США, Израилем и Ираном. В результате противостояния морские перевозки через Ормузский пролив серьезно нарушены.
Угроза Ирана перекрыть водный путь еще более обострила ситуацию, и цена на нефть превысила 100 долларов за баррель. Об этом сообщает сайт Aljazeera.com.
Термин форс-мажор происходит из французского права и обозначает пункт договора, освобождающий стороны от обязательств в случае непредвиденных обстоятельств, находящихся вне их контроля. Энергетические компании Персидского залива, ссылаясь на это правило, стремятся защитить себя от финансовых штрафов и убытков в случае невозможности выполнения поставочных контрактов.
По мнению экспертов, хотя война часто является предсказуемым риском, полное закрытие важного транспортного маршрута создает уникальную правовую ситуацию для обоснования чрезвычайных мер. По состоянию на 23 марта 2026 года глобальный энергетический сектор остается в состоянии неопределенности.
Компании подчеркивают, что текущие военные действия затрудняют обеспечение безопасного движения танкеров. В то же время юристы отмечают, что только суд может точно определить, соответствуют ли данные обстоятельства критериям форс-мажора.
Кроме того, такие страны, как Индия, начали разработку чрезвычайных стратегий для обеспечения альтернативными источниками энергии на фоне продолжающегося регионального кризиса.