Pokiston tungi hujumida afghon ayollar va bolalar halok bo‘ldi
Afg‘onistondagi Tolibon hukumati Pokiston tomonidan amalga oshirilgan tungi havo hujumlari haqida jiddiy bayonotlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat vakillarining so‘zlariga ko‘ra, Pokiston harbiy samolyotlari Kobul va Qandahor viloyatidagi tinch aholi istiqomat qiladigan uylarni nishonga olgan. Hukumat matbuot kotibi Zabihulloh Mujohidning ma’lum qilishicha, hujumlar natijasida Qandahor shahri yaqinidagi aeroport hududiga joylashgan muhim yoqilg‘i omborlariga ham katta zarar yetkazilgan.
Eng og‘riqli xabar shundaki, ushbu hujumlarda ko‘plab ayollar va bolalar halok bo‘lgan. Bu voqealar so‘nggi uch haftadan beri davom etib kelayotgan chegara mojarolarining yangi va eng halokatli bosqichiga aylanishi bilan bog‘liq.
Mojaroning 26-fevraldan boshlab keskin kuchayishi aholining o‘z yashash joylaridan ko‘chib ketishiga sabab bo‘lmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, hozircha taxminan o‘n besh ming kishi omon qolish uchun uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.
Tashkilotning Afg‘onistondagi missiyasi 26-fevraldan 5-martgacha bo‘lgan davrda yetmish nafar tinch aholi vakilining jonidan ajralganini rasman tasdiqlagan. Tolibon rahbariyati esa so‘nggi kunlardagi hujumlardan keyin qurbonlar sonining yanada ortib borayotganini ta’kidlamoqda.
Pokiston tomoni esa tinch aholi nishonga olinganini rad etib, o‘z harbiy operatsiyalari faqat jangarilarga qarshi yo‘naltirilganini aytmokda. Biroq, mintaqadagi vaziyatning murakkabligi tufayli ushbu da’volarni mustaqil ravishda tekshirish hozirda qiyin bo‘lib turibdi.
Islomobod Kobul hukumati Pokiston Toliboni hamda IShID-X jangarilariga boshpana berayotgani haqidagi ayblovlarni qayta-qayta takrorlab kelmoqda. Afg‘oniston rasmiylari esa bu fikrlarni to‘liq rad etib, o‘z hududida boshqa kuchlarga joy berilmaganini ta’kidlaydilar.
Xalqaro hamjamiyatning tinchlik va xotirjamlikka chaqiriqlariga qaramay, mintaqadagi zo‘ravonliklar kamayish belgilarini ko‘rsatmayapti. Hozirgi kunga kelib vaziyat beqarorligicha qolmoqda.
Har ikki davlat ham o‘z xavfsizlik kuchlari va tinch aholisi orasida qurbonlar borligini xabar qilishda davom etmoqda. Bu holat allaqachon geosiyosiy jihatdan beqaror bo‘lgan mintaqada yangi va keng ko‘lamli mojarolarning yuzaga kelish xavfini oshirmoqda.
Kelajakdagi rivojlanish ham ikki qo‘shni davlatning o‘zaro munosabatlariga, ham butun mintaqaning barqarorligiga bevosita ta’sir qiladi.

В ночной атаке в Пакистане погибли афганские женщины и дети
Правительство Талибана в Афганистане сделало серьезные заявления о ночных воздушных ударах, нанесенных со стороны Пакистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам представителей правительства, пакистанские военные самолеты атаковали дома мирных жителей в провинциях Кабул и Кандагар. Как сообщил пресс-секретарь правительства Забихулла Муджахид, в результате ударов также был нанесен значительный ущерб важным топливным складам, расположенным в районе аэропорта города Кандагар.
Самой болезненной новостью является то, что в этих нападениях погибли множество женщин и детей. Эти события связаны с новым и наиболее разрушительным этапом пограничных конфликтов, продолжающихся последние три недели.
Обострение конфликта с 26 февраля привело к тому, что население вынуждено покидать свои места жительства. По данным Организации Объединенных Наций, на данный момент около пятнадцати тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома ради спасения.
Миссия ООН в Афганистане официально подтвердила гибель семидесяти мирных жителей в период с 26 февраля по 5 марта. Руководство Талибана же подчеркивает, что число жертв продолжает расти после недавних нападений.
Пакистанская сторона отрицает нападения на мирное население, утверждая, что их военные операции были направлены исключительно против боевиков. Однако из-за сложности ситуации в регионе независимая проверка этих утверждений в настоящее время затруднена.
Исламабад неоднократно повторяет обвинения в том, что правительство Кабула предоставляет убежище пакистанским талибам и боевикам ИГИЛ-Х. Афганские же официальные лица полностью отвергают эти утверждения, подчеркивая, что на их территории не размещены другие силы.
Несмотря на призывы международного сообщества к миру и спокойствию, насилие в регионе не показывает признаков снижения. На данный момент ситуация остается нестабильной.
Обе страны продолжают сообщать о жертвах среди своих сил безопасности и мирного населения. Это состояние уже повышает риск возникновения новых и масштабных конфликтов в регионе, который и так геополитически нестабилен.
Будущее развитие событий напрямую повлияет как на двусторонние отношения между двумя соседними государствами, так и на стабильность всего региона.