Tehron o‘z hududidan Turkiya tomoniga ballistik raketa uchirilgani haqidagi xabarlar va ayblovlarni rasmiy ravishda rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron matbuot xizmati ma’lum qilishicha, mamlakat qurolli kuchlari yaqin qo‘shni Turkiya hududiga hech qachon raketalar otgan emas. Bu boradagi savollar va shubhalar asossiz deb topildi.
Eronning Xatam al-Anbiya markaziy shtabi vakillari o‘z bayonotlarida vaziyatni chuqur tahlil qilish kerakligini ta’kidladilar. Ularning fikriga ko‘ra, hozirgi sharoitda bunday xabarlar paydo bo‘lishi tasodifiy emas.
AQSh va Isroil rahbariyatining oldingi yillardagi siyosiy harakatlari va fitnalarini inobatga olsak, bu hodisa ikki qardosh davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni buzishga qaratilgan maxsus reja bo‘lishi mumkin. Eron yetakchilari bu voqea orqali mintaqadagi barqarorlikka zarar yetkazish va Eron bilan Turkiya o‘rtasidagi ittifoqni zaiflashtirishga urinishlar paydo bo‘lganini aytmoqdalar.
Shu sababli, haqiqatni ochib berish va barcha savollarga aniq javob topish uchun mustaqil tekshiruv o‘tkazish talab etilmoqda. Eron davlat televideniyesi ham o‘z efirida ushbu bayonotni keng jamoatchilikka yetkazdi va holatni ob’ektiv tahlil qilish zarurligini yana bir bor ta’kidladi.
Ikkala davlat ham o‘zaro ishonchga asoslangan munosabatlarni mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlarini davom ettirmoqda.

Иран отверг обвинения в запуске ракеты по Турции
Тегеран официально опроверг сообщения и обвинения о запуске баллистической ракеты со своей территории в сторону Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как сообщили в пресс-службе Ирана, вооруженные силы страны никогда не запускали ракеты по территории близкого соседа — Турции. Вопросы и сомнения в этом вопросе были признаны необоснованными.
Представители центрального штаба «Хатам аль-Анбия» Ирана в своих заявлениях подчеркнули необходимость глубокого анализа ситуации. По их мнению, появление таких сообщений в нынешних условиях не случайно.
Учитывая политические действия и интриги руководства США и Израиля в предыдущие годы, этот инцидент может быть частью специального плана по разрушению дружественных отношений между двумя братскими государствами. Иранские лидеры заявляют, что через это событие пытаются нанести ущерб стабильности в регионе и ослабить союз между Ираном и Турцией.
Поэтому для выяснения истины и получения четких ответов на все вопросы требуется проведение независимого расследования. Иранское государственное телевидение также транслировало это заявление широкой общественности и еще раз подчеркнуло необходимость объективного анализа ситуации.