Eron tinchlik uchun AQShdan tovon talab qilmoqda
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining yuqori lavozimli ofitseri Mohsen Rizoiy hozirgi kunda mintaqada kuchayib borayotgan harbiy to‘qnashuvni to‘xtatish bo‘yicha Erondan kelib chiqadigan asosiy talablarni aniq bayon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, jangovar harakatlarning qanday yakun topishi va tinchlikning o‘rnatilishi ko‘p jihatdan Eron davlatining qat’iy pozitsiyasiga bog‘liq bo‘ladi. Shu sababli, harbiy to‘qnashuvni tugatish haqida gaplashish va muzokaralarni boshlash faqat belgilangan shartlar bajarilgan taqdirdagina amalga oshirilishi mumkinligini aytdi.
Rizoiyning so‘zlariga ko‘ra, birinchi va eng muhim talab shundan iboratki, Qo‘shma Shtatlar Eronga yetkazilgan barcha moddiy va ma’naviy zarar uchun to‘liq tovon pulini o‘tkazishi shart. Faqat bu masala hal bo‘lgandan keyingina urushni to‘xtatish haqida jiddiy gap bo‘lishi mumkin.
Ikkinchi muhim shart sifatida u kelajakda ishonchli kafolat berilishi zarurligini qayta ta’kidladi. Ya’ni, Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘z harbiy kuchlarini Fors ko‘rfazi hududidan butunlay va o‘z vaqtida olib chiqishi lozim.
Bu talablar Eronning mintaqaviy xavfsizlikdagi o‘rnini va mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan. Eron va Amerika o‘rtasidagi keskinlik fonida aytilgan bu bayonot mintaqadagi vaziyat yanada jiddiy tus olishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Ikkala davlat o‘rtasidagi kelishmovchiliklar hal bo‘lmasa, harbiy to‘qnashuvning kengayish xavfi doimiy ravishda mavjud bo‘lib qoladi. Xalqaro hamjamiyat va tashqi siyosat kuzatuvchilari ushbu talablarning bajarilishi yoki rad etilishini diqqat bilan kuzatib bormoqda.
Kelajakdagi rivojlanishlar mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Har bir tomonning qabul qiladigan qarorlari butun O‘rta Sharq mintaqasi uchun o‘ziga xos ta’sir ko‘rsatadi va kelajak yillar davomida siyosat yo‘nalishini belgilab beradi.

Иран требует от США компенсацию за мир
Высокопоставленный офицер Корпуса стражей Исламской революции Ирана Мохсен Ризои четко изложил основные требования Тегерана по прекращению нарастающих в регионе военных столкновений. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, исход боевых действий и установление мира во многом зависят от твердой позиции Ирана. Поэтому он заявил, что разговоры о прекращении военных действий и начало переговоров возможны только при выполнении определенных условий.
Как отметил Ризои, первым и самым важным требованием является полная компенсация Соединенными Штатами всего материального и морального ущерба, нанесенного Ирану. Только после решения этого вопроса можно будет серьезно говорить о прекращении войны.
В качестве второго важного условия он вновь подчеркнул необходимость надежных гарантий на будущее. То есть США должны полностью и своевременно вывести свои вооруженные силы из региона Персидского залива.
Эти требования направлены на защиту роли Ирана в региональной безопасности и его суверенитета. Данное заявление, сделанное на фоне обострения между Ираном и Америкой, указывает на возможность дальнейшего усложнения ситуации в регионе.
Если разногласия между двумя государствами не будут урегулированы, угроза расширения военных столкновений будет постоянно сохраняться. Международное сообщество и наблюдатели внешней политики внимательно следят за выполнением или отказом от этих требований.
Будущие события приобретут решающее значение для обеспечения мира и стабильности в регионе. Решения, принимаемые каждой из сторон, окажут уникальное влияние на весь регион Ближнего Востока и определят направление политики в предстоящие годы.