Eron Ukraina Isroilga dron yordamini qonuniy nishon deb e’lon qildi
Eron parlamenti milliy xavfsizlik masalalari bo‘yicha komissiyasi raisi Ibrohim Aziziy so‘nggi kunlarda jiddiy va keskin ogohlantirish bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning qayd etishicha, Ukraina hozirda Eron uchun qonuniy nishon maqomiga ega bo‘lib qolgan. Aziziyning tasdiqlashicha, Ukrainaning Isroilga dron texnologiyalari sohasida ko‘rsatayotgan yordami va ushbu jarayondagi gumon qilinayotgan ishtiroki mamlakatni hozirgi davom etayotgan mojaroga tortib kelgan.
U o‘zining ushbu pozitsiyasini asoslash uchun Birlashgan Millatlar Tashkiloti nizomining 51-moddasiga tayanib, Ukrainaning olingan choralar Tehron nazarida mamlakat hududiy xavfsizligiga jiddiy putur yetkazganini ta’kidladi. Hozirgi kunda Kiyev va Tel-Aviv o‘rtasida dron texnologiyalari bo‘yicha rasmiy hamkorlik mavjudligini tasdiqlovchi aniq ma’lumotlar yetarli emas bo‘lsa-da, mintaqadagi geosiyosiy taranglik yuqorilikni saqlab kelmoqda.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy avvalroq eronlik dronlarni tutib olish jarayonida yordam berish maqsadida ukrainalik mutaxassis operatorlarni Yaqin Sharq hududiga yuborishni taklif qilgan edi. Ushbu qadam diplomatik ziddiyatni yanada kuchaytirib, vaziyatni murakkablashtirdi.
Shu bilan birga, Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp ham voqea bo‘yicha o‘z munosabatini bildirib, Qo‘shma Shtatlar Kiyevning yordamiga muhtoj emasligini qayd etdi. U dron tizimlari va harbiy texnologiyalar sohasida Amerika yutuqlarining dunyo miqyosidagi eng ilg‘or darajada ekanligini, shuningdek, mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirishda o‘z kuchiga ishonchli ekanligini ta’kidladi.

Иран объявил помощь Украины Израилю дронами законной целью.
Председатель комиссии по вопросам национальной безопасности парламента Ирана Ибрагим Азизи в последние дни выступил с серьезным и резким предупреждением. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Украина в настоящее время приобрела статус законной цели для Ирана. Как подтвердил Азизи, помощь Украины Израилю в сфере технологий дронов и предполагаемое участие страны в этом процессе привели ее к текущему продолжающемуся конфликту.
Обосновывая свою позицию, он сослался на 51-ю статью Устава Организации Объединенных Наций, подчеркнув, что принятые Украиной меры, по мнению Тегерана, нанесли серьезный ущерб территориальной безопасности страны. Хотя на данный момент недостаточно точных данных, подтверждающих наличие официального сотрудничества между Киевом и Тель-Авивом в области технологий дронов, геополитическая напряженность в регионе остается высокой.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский предложил направить украинских специалистов-операторов на Ближний Восток для помощи в перехвате иранских дронов. Этот шаг еще больше обострил дипломатический конфликт и усложнил ситуацию.
В то же время президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп также высказал свою позицию по инциденту, отметив, что США не нуждаются в помощи Киева. Он подчеркнул, что достижения Америки в области систем дронов и военных технологий являются самыми передовыми в мире, а также выразил уверенность в способности своей страны стабилизировать ситуацию в регионе.