Eron Oliy rahbari Sayid Ali Xominayning o‘rniga hozirgi vaqtda Eron Oliy rahbari sifatida e’tirof etilgan Mujtabo Xomaniyning sog‘lig‘i bilan bog‘liq yangiliklar dunyo jamoatchiligini qizig‘iga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, Eron oliy poytaxtini boshqaruvchi rahbar davolanish maqsadida maxsus ravishda Rossiyaga olib ketilgan. Kuvayt mamlakatining Al-Jarida nashriga tayangan holda, bu evakuatsiya jarayoni juda maxfiy sharoitda va katta ehtiyotkorlik bilan tashkil etilgan.
Operatsiya davomida har bir chiroyli va muhim tafsilot o‘ziga xos tartibda amalga oshirilgan bo‘lib, bu esa voqeaning jiddiy ekanligidan dalolat beradi. Manbalarning ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilning 28-fevral kuni Isroil tomonidan amalga oshirilgan hujumlar paytida Eron rahbari og‘ir jarohat olgan edi.
Bu voqea keyin Rossiya prezidenti Vladimir Putinning shifo va tibbiy yordam taklifi bilan yakunlandi. Eron rahbariyati ushbu taklifni qabul qilganidan so‘ng, Xomaniy maxsus harbiy samolyotda Moskvaga yetkazildi.
U yerda dunyoga mashhur va yuqori malakali shifokorlar guruhi tomonidan muvaffaqiyatli operatsiya o‘tkazildi. Hozirgi kunda Eron rahbari Moskvadagi xususiy tibbiyot muassasalaridan birida davolanmoqda va uning holati mutaxassislar tomonidan doimiy nazorat ostida saqlanmoqda.
Shu bilan birga, siyosiy islohotchilar doirasidagi manbalar Eron ommaviy axborot vositalarida e’lon qilingan rahbarning qisqa murojaatiga shubha bilan qarashmoqda. Ular bu so‘zlovchining o‘zi emas, balki Eron Xavfsizlik kengashi kotibi Ali Larijoniy tomonidan tayyorlangan bo‘lishi mumkinligini ta’kidladilar.
Xomaniyning o‘zi esa bunday jarayonlardan xabardor bo‘lmasligi ham mumkin deb taxmin qilinmoqda. Bu holat Eron siyosiy tizimi uchun katta ahamiyatga ega bo‘lib, eng yuqori darajada maxfiylikda amalga oshirilgan chora-tadbirlarning muhimligini yana bir bor ko‘rsatib o‘tdi.

Верховный лидер Ирана был тайно доставлен в Россию после получения тяжелых ранений
Новости о здоровье Муджаббы Хаменеи, который в настоящее время признан Верховным лидером Ирана вместо Сeyed Али Хомейни, вызвали живой интерес у мировой общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как сообщают средства массовой информации, руководитель, управляющий столицей Ирана, был специально доставлен в Россию для лечения. Ссылаясь на кувейтское издание Al-Jarida, отмечается, что процесс эвакуации был организован в условиях особой секретности и с большой осторожностью.
В ходе операции каждая красивая и важная деталь была выполнена в особом порядке, что свидетельствует о серьезности события. По данным источников, 28 февраля прошлого года во время атак со стороны Израиля лидер Ирана получил тяжелые ранения.
Это событие впоследствии завершилось предложением президента России Владимира Путина о лечении и медицинской помощи. После того как руководство Ирана приняло это предложение, Хаменеи был доставлен в Москву на специальном военном самолете.
Там была успешно проведена операция группой всемирно известных и высококвалифицированных врачей. В настоящее время лидер Ирана проходит лечение в одной из частных медицинских учреждений Москвы, и его состояние находится под постоянным наблюдением специалистов.
В то же время источники в кругу политических реформаторов относятся с сомнением к краткому обращению лидера, опубликованному в иранских СМИ. Они подчеркнули, что это выступление могло быть подготовлено не самим оратором, а секретарем Совета безопасности Ирана Али Лариджани.
Также предполагается, что сам Хаменеи может быть не в курсе таких процессов. Эта ситуация имеет большое значение для политической системы Ирана и еще раз подчеркивает важность мер, принятых в условиях высочайшей секретности.
Хотя международная арена наблюдает за этим событием, истинное положение дел пока не полностью раскрыто.