Eron Ho‘rmuz bo‘g‘ozini ochish uchun to‘rtta asosiy shart qo‘ydi
Eron respublikasi rasmiylari Ho‘rmuz bo‘g‘ozini to‘liq ochish uchun bir qator muhim shartlar e’lon qilishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shartlar xalqaro miqyosdagi tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Birinchidan, Eron hududiga qarshi qo‘yilgan barcha iqtisodiy sanksiyalar kafolatli ravishda bekor qilinishi talab qilinmoqda.
Ikkinchi shartga ko‘ra, Fors ko‘rfazida joylashgan Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiy bazalari mintaqadan olib chiqib ketilishi lozim. Uchinchi jihatda, xalqaro moliya tizimida muzlatib qo‘yilgan Eronning aktivlari to‘liq qaytarib berilishi kerak.
To‘rtinchi va eng muhim shartlardan biri neft savdosini amalga oshirishda dollar valyutasidan voz kechib, boshqa pul birliklariga o‘tishdir. AQSH, Isroil va Eron o‘rtasidagi kelishmovchiliklar keskinlashgandan so‘ng, Tehron Ho‘rmuz bo‘g‘ozini deyarli to‘sib qo‘ygan edi.
Bu strategik ahamiyatga molik suv yo‘li Fors ko‘rfazi mamlakatlaridan neft, uning mahsulotlari hamda suyultirilgan tabiiy gazni eksport qilishdagi yagona asosiy yo‘l hisoblanadi. Dunyo bo‘ylab neft yetkazib berishning taxminan yigirma foizi aynan shu bo‘g‘oz orqali tashiladi.
Bo‘g‘ozi yopilishi xalqaro bozorda neft narxlarining oshishiga va energiya ta’minotida jiddiy qiyinchiliklarga sabab bo‘lishi mumkin edi. Hozirgi kunda Eron tomoni ushbu shartlar bajarilgandan so‘gina neft oqimini to‘liq tiklashga tayyor ekanligini bildirmoqda.
Xalqaro hamjamiyat ushbu vaziyatni diqqat bilan kuzatib bormoqda va erishiladigan kelishuvning globall iqtisodiyotga ta’sirini baholamoqda.

Иран выдвинул четыре основных условия для открытия Ормузского пролива
Официальные лица Исламской Республики Иран объявили о ряде важных условий для полного открытия Ормузского пролива. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти условия имеют решающее значение для обеспечения международного мира и стабильности. Во-первых, требуется гарантированное снятие всех экономических санкций, введенных против территории Ирана.
Согласно второму условию, военные базы Соединенных Штатов Америки, расположенные в Персидском заливе, должны быть выведены из региона. В-третьих, замороженные в международной финансовой системе активы Ирана должны быть полностью возвращены.
Четвертым и одним из самых важных условий является отказ от использования доллара при осуществлении нефтяной торговли в пользу других валют. После обострения разногласий между США, Израилем и Ираном Тегран фактически заблокировал Ормузский пролив.
Этот стратегически важный водный путь является единственным основным маршрутом для экспорта нефти, ее продуктов и сжиженного природного газа из стран Персидского залива. Примерно двадцать процентов мировых поставок нефти перевозится именно через этот пролив.
Закрытие пролива могло привести к росту цен на нефть на мировом рынке и серьезным трудностям в энергоснабжении. На данный момент иранская сторона заявляет о готовности полностью восстановить нефтяной поток только после выполнения этих условий.
Международное сообщество внимательно следит за данной ситуацией и оценивает влияние достигаемого соглашения на мировую экономику.