Ho‘rmuz bo‘g‘ozi inqirozi Brent neft narxini keskin oshirdi
Ho‘rmuz bo‘g‘ozi atrofida yuzaga kelgan keskin vaziyat vaqt o‘tishi bilan faqat mintaqaviy muammo emas, balki butun dunyo uchun global strategik masalaga aylanib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turli sohadagi mutaxassislar fikricha, mazkur hududdagi har qanday beqarorlik Yaqin Sharqqa cheklanib qolmay, dunyoning barcha davlatlari iqtisodiyotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ma’lumki, jahon neft savdosining taxminan yarmi emas, deyarli yuz foizga yaqin qismi aynan Ho‘rmuz bo‘g‘ozi orqali amalga oshiriladi.
Shu sababli bu muhim yo‘lakdagi har qanday cheklov yoki yangi xavf-xatar global energiya bozorida keskin o‘zgarishlarga sabab bo‘lmoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Brent neft narxi juda qisqa vaqt ichida yuz uch dollardan yuz olti dollargacha ko‘tarildi.
Energiya narxlaridagi bunday o‘zgarishlar ayniqsa Amerika Qo‘shma Shtatlarida yaqqol sezilmoqda. U yerda benzin narxlari o‘tgan davr solishtirganda taxminan yigirma besh foizga oshgani qayd etilmoqda.
Bu holat transport xarajatlarini orttirish bilan birga, turli tovarlar narxiga ham salbiy ta’sir qilishi mumkin. Ayni paytda G‘arb davlatlari orasida ham vaziyatga munosabat borasida yagona va aniq pozitsiya shakllanmagani kuzatilmoqda.
Ayrim davlatlar mintaqada harbiy koalitsiya tuzish tarafdori bo‘lsa, boshqalari bunday qadam vaziyatni yanada keskinlashtirishi va urushga olib kelishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Tahlilchilarning fikricha, agar Ho‘rmuz bo‘g‘ozi atrofidagi blokada uzoq davom etsa yoki dengiz minalari haqidagi ma’lumotlar rasman tasdiqlansa, bu mojaro yanada kengayishi mumkin.
Bunday holat nafaqat energiya bozorini, balki global savdo yo‘llari va xalqaro ittifoqchilik siyosatiga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas. Shu bois mutaxassislar bu hududdagi vaziyatni diqqat bilan kuzatish va aniq choralarni ko‘rish zarurligini ta’kidlamoqda.
Chunki Ho‘rmuz bo‘g‘ozidagi har qanday keskinlik butun dunyo iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega hisoblanadi va kelajakda jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.

Кризис в Ормузском проливе резко повысил цену на нефть Brent
Острое напряжение вокруг Ормузского пролива со временем перестает быть лишь региональной проблемой и превращается в глобальный стратегический вопрос для всего мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению экспертов из различных областей, любая нестабильность в этом регионе может повлиять не только на Ближний Восток, но и серьезно сказаться на экономике всех стран мира. Известно, что примерно половина, а фактически почти сто процентов мировой торговли нефтью осуществляется именно через Ормузский пролив.
Поэтому любые ограничения или новые угрозы на этом важном маршруте вызывают резкие изменения на глобальном энергетическом рынке. Согласно последним данным, цена на нефть Brent за очень короткое время поднялась с 103 до 106 долларов.
Такие изменения в ценах на энергоносители особенно заметны в Соединенных Штатах Америки. Там отмечается рост цен на бензин примерно на двадцать пять процентов по сравнению с предыдущим периодом.
Это не только увеличивает транспортные расходы, но и может негативно повлиять на цены различных товаров. В то же время среди западных стран не наблюдается единой и четкой позиции по отношению к ситуации.
Некоторые государства выступают за создание военной коалиции в регионе, в то время как другие подчеркивают, что такой шаг может усугубить ситуацию и привести к войне. По мнению аналитиков, если блокада вокруг Ормузского пролива затянется или информация о морских минах будет официально подтверждена, конфликт может расшириться.
Такая ситуация может серьезно повлиять не только на энергетический рынок, но и на глобальные торговые пути и политику международного альянса. Поэтому специалисты подчеркивают необходимость внимательно следить за ситуацией в этом регионе и принимать четкие меры.
Потому что любое обострение в Ормузском проливе имеет важное значение для мировой экономики и может привести к серьезным последствиям в будущем.