Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon AQSH prezidenti Donald Trampga Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy va siyosiy bosimni kuchaytirish bo‘yicha bir qator takliflarni yuborgani haqida yangiliklar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, ikki davlat yetakchisi mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirish va Eron omilini cheklash masalalarida asosiy hamkorlik qilmoqda. The Nyu York Tayms gazetasining nashr etgan ma’lumotlariga ko‘ra, ular Eron bilan bog‘liq keskinlashgan vaziyat davomida bir necha marta telefon orqali va shaxsan uchrashuvlarda gaplashgan.
Ushbu muloqotlar davomida ikki tomon mintaqadagi oxirgi voqealar, xavfsizlik tahdidlari va kelajakdagi strategik rejalarni chuqur muhokama qilgan. Saudiya Arabistoni rahbariyati AQSH prezidenti oldiga Eronga qarshi bosimni yanada qattiqroq olib borish zarurligi haqidagi fikrini yetkazgan.
Ular ayniqsa, Eronning mintaqadagi ta’sirini kamaytirish uchun harbiy zarbalarni to‘xtatmaslik va sanksiyalar tizimini kengaytirishni tavsiya qilgan. Hozircha ushbu gaplashuvlar rasmiy bayonotlarda to‘liq tasdiqlanmagan bo‘lsa-da, xalqaro axborot vositalari o‘z manbalariga tayanib, bu voqeani e’tiborga loyiq deb baholamoqdalar.
Siyosiy tahlilchilar shu kabi yuqori darajadagi aloqalar Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyatning jiddiy darajada murakkablashib borayotganini ko‘rsatishini ta’kidlaydilar. Mintaqadagi kuchlar o‘rtasidagi kelishmovchiliklar ortib borishi bilan Saudiya Arabistoni va AQSH o‘rtasidagi hamkorlik yanada muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Ikki davlat yetakchilari o‘zaro fikr almashinuvi orqali mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan yangi choralar ishlab chiqishmoqda. Bu jarayonlar dunyo siyosatida katta o‘zgarishlarni kutib turilayotgan bir davrda ro‘y berayotgani bilan alohida ahamiyatga molik.
Kelajakda ushbu muloqotlar natijasida qanday qarorlar qabul qilinishi va Eron bilan bog‘liq vaziyatning rivojlanishi butun dunyo uchun katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Наследный принц Саудовской Аравии направил Трампу предложения по усилению давления на Иран
Появились сообщения о том, что наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бин Салман направил президенту США Дональду Трампу ряд предложений по усилению военного и политического давления на Иран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подчеркивается, что лидеры двух государств активно сотрудничают по вопросам стабилизации ситуации в регионе и сдерживания иранского фактора. Согласно данным, опубликованным газетой The New York Times, они неоднократно общались по телефону и лично в ходе встреч на фоне обострения ситуации вокруг Ирана.
В ходе этих переговоров обе стороны глубоко обсудили последние события в регионе, угрозы безопасности и будущие стратегические планы. Руководство Саудовской Аравии донесло до президента США свою позицию о необходимости еще более жесткого давления на Иран.
Они, в частности, рекомендовали не прекращать военные удары и расширять систему санкций для снижения влияния Ирана в регионе. Хотя эти переговоры пока не получили полного подтверждения в официальных заявлениях, международные СМИ, опираясь на свои источники, оценивают это событие как заслуживающее внимания.
Политические аналитики подчеркивают, что такие контакты высокого уровня свидетельствуют о серьезном усложнении геополитической ситуации на Ближнем Востоке. По мере роста разногласий между силами в регионе сотрудничество между Саудовской Аравией и США приобретает все большее значение.
Лидеры двух государств в ходе обмена мнениями разрабатывают новые меры, направленные на обеспечение региональной безопасности. Эти процессы приобретают особое значение тем, что происходят в период, когда ожидается значительные изменения в мировой политике.
В будущем то, какие решения будут приняты по итогам этих переговоров и как будет развиваться ситуация вокруг Ирана, вызывает большой интерес во всем мире.