Eron hamkorlik qilgan davlatlarni jiddiy harbiy xavflar bilan ogohlantirdi
Eron hukumati mustaqil sun’iy yo‘ldosh telekanali Iran International bilan hamkorlik qilayotgan barcha davlat va tashkilotlarni jiddiy ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy Tehron bu kanal bilan aloqani uzmay davom etadigan har bir mamlakat kelajakda jiddiy harbiy xavflarga duch kelishi mumkinligini bildirmoqda. Eron teleradiokompaniyasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, agar hamkorlik to‘xtamasligi sababli kanal signalini uzatuvchi infratuzilma va binolar o‘z qo‘li bilan nishonlar ro‘yxatiga kiritilishi ehtimoli bor.
Bu holat shu kanal faoliyatiga qo‘llab-quvvatlik ko‘rsatayotgan Turkmaniston va Monakoga ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri tegishi mumkin. Kanal Birlashgan Qirollikdan efirga uzatiladi va asosiy signali Turkmanistonga tegishli sun’iy yo‘ldosh orqali tarqatiladi.
Ushbu sun’iy yo‘ldoshdan mamlakatimiz va butun mintaqadagi o‘nlab boshqa televideniye hamda radiokanallari ham foydalanadi. Eron rasmiylari bu sun’iy yo‘ldoshdan foydalanuvchi davlatlarni oldindan ogohlantirib, ularni harbiy zarba ostida qolish xavfidan salomatligini saqlashga chaqirdi.
Eron davlat OAV orqali tarqatilgan xabarlarda aytilishicha, Iran International telekanal Eronda haqiqatdan uzoq xabarlarni tarqatib, AQSh va Isroil manfaatlarini himoya qilish yo‘lida psixologik urush olib bormoqda. Shuning uchun ham Khatam al-Anbiya havo mudofaasi qo‘mondonligi bu kanalni asosiy nishonlardan biri deb bilmoqda.
Agar biron bir davlat ushbu kanalga yordam berishni davom ettirsa, Eron ularni ham dushman qatoriga qo‘shib, harbiy operatsiyalarda nishon sifatida ko‘radi. Bundan tashqari, Eron Ruminiyani ham ogohlantirib qo‘ydi.
Agar Bukarest AQSh harbiy kuchlariga o‘z hududidagi bazalardan foydalanishga imkon bersa, Eron bilan mojaro girdobiga tortilishi mumkin. Bu ogohlantirish Ruminiya parlamenti mamlakatiga qo‘shimcha AQSh askarlari va samolyotlarini joylashtirishga rozi bo‘lganidan so‘ng xususan o‘rin oldi.
Eron bu qadamni mintaqadagi tinchlikka tahdid deb baholab, barobariga javob berishga tayyorligini bildirdi.

Иран предупредил свои союзные страны о серьезных военных угрозах
Правительство Ирана предупредило все государства и организации, сотрудничающие с независимым спутниковым телеканалом Iran International. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальный Тегеран заявляет, что каждая страна, которая не прекратит связи с этим каналом, в будущем может столкнуться с серьезными военными угрозами. Согласно информации иранской телерадиокомпании, если сотрудничество не будет прекращено, инфраструктура и здания, передающие сигнал канала, могут быть включены в список целей.
Эта ситуация может напрямую затронуть Туркменистан и Монако, оказывающие поддержку деятельности этого канала. Канал вещает из Великобритании, а основной сигнал распространяется через спутник, принадлежащий Туркменистану.
Этим же спутником пользуются десятки других теле- и радиоканалов в нашей стране и во всем регионе. Иранские официальные лица предупредили государства, использующие этот спутник, и призвали их сохранить свое благополучие от риска оказаться под военным ударом.
В сообщениях, распространенных государственными СМИ Ирана, говорится, что телеканал Iran International распространяет в Иране новости, далекие от истины, и ведет психологическую войну в защиту интересов США и Израиля. Поэтому командование противовоздушной обороны «Хатам аль-Анбия» считает этот канал одной из основных целей.
Если какое-либо государство продолжит оказывать поддержку этому каналу, Иран включит его в ряд врагов и будет рассматривать как цель в ходе военных операций. Кроме того, Иран предупредил также Румынию.
Если Бухарест предоставит возможность использовать свои базы на своей территории для американских военных сил, он может оказаться вовлеченным в конфликт с Ираном. Это предупреждение было сделано особенно после того, как парламент Румынии согласился разместить на территории страны дополнительных американских солдат и самолеты.