Davlat tashabbusi bilan fuqarolar AQSh prezidenti Donald Trump va Isroil bosh vaziri Benjamin Netanyahu haykallarini yasab, ularni olovga topshirishlari so‘raldi. Ushbu chaqiriq Isroil bilan janglar davom etayotgan va mojaroning uchinchi haftasida jamoatchilik kayfiyatini shakllantirish maqsadida e’lon qilindi.
Xalqaro axborot vositalari xabariga ko‘ra, Tehron rasmiylar o‘zining siyosiy e’tiroflarini an’anaviy bayramga solishtirish orqali kuchaytirmoqda. Shu bilan birga, poytaxtdagi hukumat vakillari aholiga feyerverklar va portlovchi moddalardan ehtiyot bo‘lishni tavsiya qildi.
Ularning so‘zlariga ko‘ra, dushman kuchlari bunday holatlardan foydalanib, xavfsizlikka tahdid solishi mumkin. An’anaviy katta gulxanlarni ham yoqishga vaqtincha cheklov qo‘yildi.
Biroq, davlat televideniyesi fuqarolarni mato yoki kartondan ramziy qiyofalar yasab, ularga olov berishga undadi. Bu harakatlar shahar maydonlari va asosiy ko‘chalarda amalga oshirilishi kutilmoqda.
Poytaxt bo‘ylab xavfsizlik choralari sezilarli darajada kuchaytirildi. Aholi vakillari tushlikdan keyingi vaqt va kechki soatlarda ko‘cha xavfsizligi kuchayganini qayd etmoqda.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi tarkibidagi Basij harbiy xizmatchilari tomonidan turli nazorat punktlari tashkil etildi. Yo‘llarda tekshiruvlar o‘tkazilmoqda va harbiy patrullar faoliyat ko‘rsatmoqda.
Hukumat tarafdorlari masjidlar va jamoat joylarida to‘planib, AQShga qarshi shiorlarni yurtdoshlariga yetkazishdi. Ayrim mahallalarda esa uyushtirilgan mototsikl karvonlari tashkil topdi.
Eron rahbariyati jang maydonidagi vaziyatga oid keskin bayonotlarini davom ettirmoqda. Davlat matbuoti Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi tomonidan amalga oshirilgan raketa va dron hujumlarini keng yoritmoqda.
Xususan, uzoq masofali Sejjil ballistik raketasining jangovar sharoitda muvaffaqiyatli qo‘llanilgani haqida xabarlar tarqaldi. Tehron Vashington bilan muzokaralarni hozircha rad etdi va urushni tugatish uchun tovon to‘lash hamda kelajakdagi hujumlarga qarshi kafolatlar berish talabini ilgari surdi.

Иранские государственные СМИ призвали превратить праздник огня Чахоршанбе Сури в политическую демонстрацию протеста в этом году. Об этом сообщает Zamin.uz.
По инициативе государства гражданам предложили изготовить статуи президента США Дональда Трампа и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и сжечь их в огне. Этот призыв был объявлен с целью формирования общественного настроения на третьей неделе продолжающихся боевых действий с Израилем.
По сообщениям международных СМИ, официальные лица Тегерана усиливают свои политические заявления, связывая их с традиционным праздником. В то же время представители правительства столицы рекомендовали населению быть осторожными с фейерверками и взрывчатыми веществами.
По их словам, вражеские силы могут использовать такие ситуации для угрозы безопасности. Временно введён запрет на разжигание традиционных больших костров.
Однако государственное телевидение призвало граждан создавать символические фигуры из ткани или картона и поджигать их. Ожидается, что эти действия будут проводиться на городских площадях и основных улицах.
Меры безопасности по всему городу значительно усилены. Представители населения отмечают, что после обеда и в вечерние часы безопасность на улицах повысилась.
Военные подразделения Басидж, входящие в корпус стражей исламской революции, организовали различные контрольные пункты. Проводятся проверки на дорогах, работают военные патрули.
Сторонники правительства собираются в мечетях и общественных местах, передавая своим соотечественникам лозунги против США. В некоторых районах организованы мотоколонны.
Руководство Ирана продолжает делать резкие заявления по ситуации на поле боя. Государственные СМИ широко освещают ракетные и дроновые атаки, проведённые корпусом стражей исламской революции.
В частности, появились сообщения об успешном применении в боевых условиях баллистической ракеты большой дальности Седжил. Тегеран пока отказался от переговоров с Вашингтоном и выдвинул требования о выплате компенсаций для прекращения войны и гарантиях против будущих атак.