Moskva havo mudofaasida 39 dron yo‘q qilindi
Moskva meri Sergey Sobyanin 16 mart soat 22:00 dan 17 mart soat 6:20 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida poytaxtga qarab harakat qilgan 39 ta dron yo‘q qilinganini ma’lum qildi. Sobyanin Telegramdagi postlarida qaysi obyektlar nishonga olingani yoki Moskva viloyatining qaysi hududlarida dronlar ushlanganiga oid ma’lumot bermadi.
Sobyaninning avvalgi bayonotlariga ko‘ra, o‘tgan ikki kun davomida havo mudofaasining Moskvaga yaqinlashayotgan va shahar atrofidagi mudofaa chizig‘i bo‘ylab harakat qilgan taxminan 250 ta dushman dronini yo‘q qilgani haqida so‘z boradi. Rossiyaning davlat axborot agentligi TASS esa 14 martdan 16 martgacha amalga oshirilgan hujumlarni so‘nggi bir yil ichida Moskvaga qilingan eng yirik zarba sifatida ta’rifladi.
Moskva viloyati rasmiylari hozircha voqea tafsilotlarini cheklangan darajada e’lon qildi. Viloyat gubernatori Andrey Vorobyov tunda yuz bergan so‘nggi hujum haqida rasmiy izoh bermadi.
Shu sababli poytaxt yaqinida ushlangan dronlarning nishonlari infratuzilma, harbiy obyektlar yoki fuqarolik hududlariga tegishli bo‘lgani aniq emas. Rossiyaning boshqa hududlarida ham zarar va jabrlanganlar haqida xabarlar kelmoqda.
Belgorod viloyati gubernatori Vyacheslav Gladkov 17 martga o‘tar kechasi Korocha shahrida dron zarbasidan zarar yetganini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, dron ijtimoiy obyekt yaqinida portlagan va besh kishi jarohat olgan, ammo jarohat olganlarning shifoxonaga yotishni rad etgani bildirildi.
Bryansk viloyatida gubernator Aleksandr Bogomaz tungi dron hujumi oqibatida uch kishi yaralangani, uch turar joy binosi va bitta avtomobil zarar ko‘rganini aytdi. Leningrad viloyati gubernatori Aleksandr Drozdenko 17 mart erta tongda viloyat janubi-g‘arbiy qismida to‘rtta dron urib tushirilganini ma’lum qildi, ammo zarar va boshqa oqibatlar haqida qo‘shimcha ma’lumot bermadi.
Yangi hujum to‘lqini mojaroda uzoq masofali dronlardan foydalanish davom etayotganini va Rossiya hududida bunday hujumlarning tez-tez sodir bo‘layotganini ko‘rsatmoqda. Rasmiylar dronlarni muvaffaqiyatli tutib qolishga e’tibor qaratmoqda, biroq ularning yo‘nalishlari, uchirilgan joylari va maqsadlari haqida kam ma’lumot taqdim etilmoqda.

В воздушной обороне Москвы уничтожено 39 дронов
Российские официальные лица сообщили об успешном отражении ночных атак дронов системой ПВО. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что в период с 22:00 16 марта до 6:20 17 марта было уничтожено 39 дронов, направлявшихся в столицу. В своих постах в Telegram Собянин не предоставил информацию о том, какие объекты были целью или в каких районах Московской области были перехвачены дроны.
По предыдущим заявлениям Собянина, за последние два дня система ПВО уничтожила около 250 вражеских дронов, приближавшихся к Москве и движущихся вдоль линии обороны вокруг города. Российское государственное информационное агентство ТАСС охарактеризовало атаки, проведённые с 14 по 16 марта, как крупнейший удар по Москве за последний год.
Официальные лица Московской области пока ограниченно раскрывают детали инцидента. Губернатор области Андрей Воробьёв не дал официальных комментариев по поводу последней ночной атаки.
Поэтому неясно, были ли цели перехваченных дронов вблизи столицы связаны с инфраструктурой, военными объектами или гражданскими районами. Также поступают сообщения о повреждениях и пострадавших в других регионах России.
Губернатор Белгородской области Вячеслав Гладков сообщил, что в ночь на 17 марта в городе Короча дрон нанес ущерб. По его словам, дрон взорвался рядом с социальным объектом, пять человек получили ранения, однако пострадавшие отказались от госпитализации.
В Брянской области губернатор Александр Богомаз заявил, что в результате ночной атаки дрона трое человек получили ранения, повреждены три жилых дома и один автомобиль. Губернатор Ленинградской области Александр Дрозденко сообщил, что рано утром 17 марта в юго-западной части области были сбиты четыре дрона, однако дополнительной информации о повреждениях и последствиях не предоставил.
Новая волна атак показывает, что использование дальнобойных дронов в конфликте продолжается, и такие атаки часто происходят на территории России. Официальные лица уделяют внимание успешному перехвату дронов, но предоставляют мало информации о направлениях, местах запуска и целях этих аппаратов.