Qatar sayyohlarga bepul mehmonxona dasturini to‘xtatdi
Qatar rasmiylari mamlakatda sayyohlar uchun bepul mehmonxonada joylashish dasturini to‘xtatishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu munosabat bilan Qatardagi Rossiya elchixonasi sayyohlarga 15 martgacha mamlakatni tark etish yoki mehmonxonalarda qolish muddatini uzaytirish zarurligini eslatdi. Elchixonaning ma’lumotiga ko‘ra, rossiyalik sayyohlar uchun Qatar Airways aviakompaniyasining 14 mart kuni soat 11:40 da Moskvaga uchadigan reysi orqali mamlakatni tark etish tavsiya etilgan.
Sayyohlar shuningdek, quruqlik orqali “Abu Samra” chegara o‘tkazish punkti orqali chiqish imkoniga ega. Keyinchalik ular Saudiya Arabistoni yoki Birlashgan Arab Amirliklari orqali havo yo‘li bilan safarlarini davom ettirishlari mumkin.
Qatar mehmonxonalarda bepul yashash va ovqatlanish dasturini Isroil, AQSh va Eron o‘rtasidagi mojarolar boshlanganidan so‘ng joriy qilgan edi. Ushbu dastur to‘xtatilishi sayyohlar uchun yangi tartib va imkoniyatlarni belgilaydi.
Sayyohlar o‘z safarlarini rejalashtirishda ushbu o‘zgarishlarni hisobga olishlari lozim. Shuningdek, mamlakatni tark etish yoki mehmonxonada qolish muddatini uzaytirish masalasida elchixonaning ko‘rsatmalariga rioya qilish tavsiya etiladi.

Катар отменил программу бесплатных гостиниц для туристов
Официальные лица Катара объявили о прекращении программы бесплатного проживания в отелях для туристов в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим посольство России в Катаре напомнило туристам о необходимости покинуть страну до 15 марта или продлить срок пребывания в отелях. По информации посольства, российским туристам рекомендуется покинуть страну рейсом авиакомпании Qatar Airways, вылетающим в Москву 14 марта в 11:40.
Туристы также имеют возможность выехать через сухопутный пограничный пункт «Абу Самра». Далее они могут продолжить путешествие воздушным транспортом через Саудовскую Аравию или Объединённые Арабские Эмираты.
Катар ввёл программу бесплатного проживания и питания в отелях после начала конфликтов между Израилем, США и Ираном. Прекращение этой программы устанавливает новые правила и возможности для туристов.
Туристам следует учитывать эти изменения при планировании своих поездок. Также рекомендуется соблюдать указания посольства по вопросам выезда из страны или продления срока пребывания в отеле.