AQSh Eronga qarshi amaliyotda 13 harbiy halok bo‘ldi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Eronga qarshi olib borgan amaliyot davomida 13 nafar amerikalik harbiy halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, 200 nafardan ortiq harbiy turli darajadagi jarohatlar oldi. Bu haqda AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) rasmiy bayonot berdi.
Bayonotda jarohatlangan 200 harbiydan 10 nafari og‘ir ahvolda ekanligi aytilgan. Qolgan harbiylar esa shifoxonadan chiqarilib, xizmatga qaytarilgan.
Jarohatlar asosan Qo‘shma Shtatlarning Yaqin Sharqdagi bir nechta harbiy bazalarida yuz bergan. CENTCOM ma’lumotiga ko‘ra, jarohatlangan harbiy xizmatchilar Kuvayt, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Iordaniya, Bahrayn, Iroq va Isroil hududlaridagi bazalarda xizmat qilgan paytlarda zarar ko‘rgan.
Bu hodisalar amaliyot davomida yuzaga kelgan. Amerika hukumati ushbu voqealar yuzasidan izoh berib, jarohatlangan harbiylarni davolash va ularga zarur yordam ko‘rsatishni davom ettirishini bildirgan.
Shuningdek, harbiy bazalardagi xavfsizlik choralari kuchaytirilmoqda. Bu voqealar mintaqadagi vaziyatning murakkabligini yana bir bor ko‘rsatmoqda va xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida turibdi.

В ходе операции США против Ирана погибло 13 военнослужащих
В ходе операции Соединённых Штатов Америки против Ирана погибло 13 американских военнослужащих. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, более 200 военнослужащих получили ранения различной степени тяжести. Об этом заявило Центральное командование США (CENTCOM).
В заявлении говорится, что 10 из 200 раненых военнослужащих находятся в тяжёлом состоянии. Остальные были выписаны из больницы и возвращены к службе.
Ранения в основном произошли на нескольких военных базах США на Ближнем Востоке. По данным CENTCOM, раненые военнослужащие получили травмы во время службы на базах в Кувейте, Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратах, Иордании, Бахрейне, Ираке и Израиле.
Эти инциденты произошли в ходе операции. Правительство США прокомментировало эти события, заявив, что продолжит лечение раненых военнослужащих и окажет им необходимую помощь.
Кроме того, меры безопасности на военных базах усиливаются. Эти события вновь демонстрируют сложность ситуации в регионе и находятся в центре внимания международного сообщества.