Eron Ho‘rmuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishga tanlab ruxsat bermoqda
Tehron hozirda Ho‘rmuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishga intilayotgan ayrim davlatlar bilan diplomatik muzokaralarni davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi ma’lumot berdi, garchi u aynan qaysi mamlakatlar haqida gap borayotganini aniq nishga tushirmagan bo‘lsada. Vazirning ta’kidlashicha, yakuniy qaror asosan harbiylar qo‘lida bo‘lib, siyosiy kelishuvlar yonida harbiy nazorat ham hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Keyinchalik Eron Tashqi ishlar vazirligi vakili Ismoil Bag‘oniy ayrim davlatlarga tegishli kemalar maxsus ruxsatnoma asosida bo‘g‘ozi o‘tkazilganini tasdiqladi. Mutaxassislar fikricha, Tehron Ho‘rmuz bo‘g‘ozi to‘liq ochishni maqsad qilgan holda, tanlab ruxsat berish siyosatini qo‘llamoqda.
Bu yondashuv mintaqadagi siyosiy bosimni yumshatish va jahon neft bozorida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan keskinliklardan himoya qilishga xizmat qiladi. Hozirgi kunda AQSH prezidenti Donald Tramp Yevropa ittifoqchilariga murojaat qilib, ularni bo‘g‘ozi ochishga qaratilgan harakatlar bilan qo‘shilishga chaqirdi.
U agar zarur yordam ko‘rsatilmasa, NATO uchun juda og‘ir kelajak kutayotganini ta’kidladi. Biroq Yevropa davlatlari, jumladan Buyuk Britaniya, Germaniya va Fransiya boshqa NATO a’zolari Yaqin Sharqdagi harbiy ishtirokni kengaytirmasliklarini bildirdilar.
Tahlilchilarning ta’kidlashicha, AQSH istagi bilan kuch qo‘llab bo‘g‘ozi ochilishi mumkin, ammo bunday harakat katta xavf va global darajadagi keskinlikni keltirib chiqarishi ehtimoli yuqori. Bundan tashqari, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi to‘liq ochish uchun ba’zan quruqlikda ham harbiy amaliyot o‘tkazish talab qilinishi mumkin.
Bu esa uzoq muddat davom etadigan va jiddiy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin bo‘lgan kurashlar bilan bog‘liq. Shu tariqa, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi muammosi nafaqat mintaqaviy, balki butun dunyo siyosati va iqtisodiyoti uchun ham katta ahamiyat kasb etmoqda.
Ushbu vaziyat Eron, AQSH va Yevropa davlatlari o‘rtasidagi strategik yondashuvlarini sinovdan o‘tkazmoqda va kelajakdagi qarorlar dunyo barqarorligiga bevosita ta’sir qiladi. Har bir tomon o‘z manfaatlari himoyasida ehtiyotkorlik bilan harakat qilmoqda va vaziyatning murakkabligi ortib bormoqda.

Иран избирательно разрешает проход через Ормузский пролив
Тегеран в настоящее время продолжает дипломатические переговоры с некоторыми государствами, стремящимися к проходу через Ормузский пролив. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи, хотя он и не уточнил, о каких именно странах идет речь. По словам министра, окончательное решение в основном находится в руках военных, и военный контроль имеет решающее значение наряду с политическими соглашениями.
Позже представитель Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багани подтвердил, что судам некоторых государств разрешен проход через пролив на основании специальных разрешений. По мнению экспертов, Тегеран проводит политику избирательного разрешения с целью полного открытия Ормузского пролива.
Такой подход призван смягчить политическое давление в регионе и защитить от возможных резких колебаний на мировом нефтяном рынке. В настоящее время президент США Дональд Трамп обратился к европейским союзникам, призвав их присоединиться к усилиям по открытию пролива.
Он подчеркнул, что если не будет оказана необходимая помощь, НАТО ожидает очень тяжелое будущее. Однако европейские страны, включая Великобританию, Германию и Францию, а также другие члены НАТО заявили о нежелании расширять свое военное присутствие на Ближнем Востоке.
По мнению аналитиков, пролив может быть открыт с применением силы по желанию США, однако такие действия с высокой вероятностью приведут к серьезным рискам и обострению на глобальном уровне. Кроме того, для полного открытия Ормузского пролива иногда может потребоваться проведение военных операций и на суше.
Это связано с затяжными боями, которые могут привести к серьезным потерям. Таким образом, проблема Ормузского пролива приобретает большое значение не только для региональной, но и для мировой политики и экономики.
Данная ситуация проверяет стратегические подходы Ирана, США и европейских стран, а будущие решения напрямую повлияют на мировую стабильность. Каждая сторона действует с осторожностью в защиту своих интересов, и сложность ситуации продолжает расти.