Istanbul shahrining Maltepe tumanida 2019-yildan beri bedarak yo‘qolgan 36 yoshli O‘zbekiston fuqarosi Hurriyat Tursunboyevaning hayotiga qotillik sabab bo‘lgani aniqlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u o‘z turmush o‘rtog‘i 37 yoshli Ersin Y. tomonidan qotillik qurboniga aylantirilgan.
Jasadi esa bo‘laklarga ajratilgan holda topilgan. Ushbu voqea asosan bedarak yo‘qolgan shaxslar ishini qayta ko‘rib chiqish jarayonida yuzaga chiqdi.
Politsiya maxsus tergov guruhini tashkil qilib, ayolning yaqinlari va qo‘shnilaridan so‘rovlar oldi. Qo‘shnilar uydan noxush hid kelganini aytishgan, ammo ayolning Turkiyadan chiqib ketgani haqida hech kimda ma’lumot bo‘lmagan.
Tekshiruv davomida Hurriyatning mamlakatdan chiqib ketgani haqidagi hujjatlar topilmadi. Telefon aloqalari ham o‘sha davrda Turkiya hududida faol bo‘lganligi aniqlandi.
Prokuratura ko‘rsatmasi bilan o‘tkazilgan ekspertizalarda uyning oshxona va balkon qismidan qon izlari aniqlangan. Bu holat asosiy gumonlanuvchiga – ayolning turmush o‘rtog‘i va uning tanishiga e’tibor qaratishga sabab bo‘ldi.
So‘rovda asosiy gumonlanuvchi Hurriyatni janjal vaqtida urib o‘ldirganini tan oldi. U jasadni avval balkonga olib chiqib, hidni yo‘qotish uchun qum va ohak ishlatganini, keyin esa jasadni bo‘laklab chiqindixonaga tashlaganini aytdi.
Ikkinchi gumonlanuvchi qotillik haqida xabari yo‘qligini, faqat shaxsiy ma’lumotlardan foydalanishga rozilik berganini ma’lum qildi. Tergov yakunlangach, har ikki shaxsga nisbatan to‘plangan hujjatlar sudga yuborildi.
Ushbu voqea O‘zbekiston fuqarolari hamda xalqaro hamjamiyat uchun jiddiy ogohlantiruvchi holat bo‘lib, shaxsiy xavfsizlik masalalarini yanada dolzarb qildi. Shu bilan birga, bedarak yo‘qolganlar bilan bog‘liq ishlarni yanada chuqur va tizimli o‘rganish zarurligini ko‘rsatdi.

Пропавшая без вести женщина из Узбекистана в Мальтепе стала жертвой убийства
В районе Мальтепе города Стамбула выясняется, что жизнь 36-летней гражданки Узбекистана Хуррият Турсунбоевой, пропавшей без вести с 2019 года, стала жертвой убийства. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным следствия, она стала жертвой убийства со стороны своего супруга, 37-летнего Эрсина Й.
Тело было найдено в разобранном виде. Этот случай всплыл в основном в процессе повторного рассмотрения дел о пропавших без вести.
Полиция создала специальную следственную группу и опросила близких женщины и соседей. Соседи сообщили, что из дома исходил неприятный запах, но никто не имел информации о том, что женщина покинула Турцию.
В ходе проверки не были найдены документы, подтверждающие выезд Хуррият из страны. Также было установлено, что телефонные связи в тот период активно использовались на территории Турции.
По указанию прокуратуры в экспертизах были обнаружены следы крови на кухне и балконе дома. Это обстоятельство привлекло внимание к основному подозреваемому – супругу женщины и его знакомому.
В ходе допроса основной подозреваемый признался, что убил Хуррият во время ссоры. Он рассказал, что сначала вынес тело на балкон, использовал песок и известь для устранения запаха, а затем расчленил тело и выбросил в мусор.
Второй подозреваемый заявил, что не знал об убийстве и согласился только на использование своих личных данных. После завершения следствия собранные материалы были направлены в суд в отношении обоих лиц.
Этот случай является серьёзным предупреждением для граждан Узбекистана и международного сообщества, подчеркивая актуальность вопросов личной безопасности. Кроме того, он показал необходимость более глубокого и системного изучения дел, связанных с пропавшими без вести.