Eron rahbariyati Mujtabo Homanaiy sogligi haqida yolg‘on xabarlarni rad etdi
Diplomatning so‘zlariga ko‘ra, bunday ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi va ular psixologik urush vositasi sifatida tarqatilmoqda. Eron rahbariyati hech qachon yashirinmaydi, doim xalq bilan birga bo‘lib, ochiq faoliyat yuritadi.
Oldinroq Kuvaytda chop etiladigan Al-Jarida gazetasi Mujtabo Homanaiyning jarohat olgani va davolanish maqsadida Moskvaga olib ketilgani haqida xabar bergan edi. Ammo Kreml bu ma’lumot yuzasidan rasmiy izoh bermadi.
Mujtabo Homanaiy 8-mart kuni lavozimga tayinlanganidan beri omma oldida ko‘rinmaganligi ba’zi savollarni keltirib chiqarmoqda. Uning 12-martdagi ilk murojaati esa bevosita chiqish emas, davlat televideniyesi orqali o‘qib eshittirilgan.
Shu bilan birga, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi avvalroq rasmiy bayonot berib, Mujtabo Homanaiyning sog‘ligi yaxshi ekanini va mamlakatdagi vaziyat to‘liq nazorat ostida ekanini ta’kidlagan. Xulosa qilib aytganda, turli manbalarda tarqalayotgan qarama-qarshi axborotlarga qaramay, rasmiy Tehron vaziyatni barqaror deb baholamoqda.
Shu bilan birga, bunday xabarlar ortida axborot maydonidagi kurash va ta’sir o‘tkazish harakatlari ham mavjudligi inkor etilmaydi.

Руководство Ирана опровергло ложные сообщения о здоровье Муджтабо Хоманаи
Посол Ирана в Москве Казем Джалоли категорически опроверг сообщения о том, что новый верховный лидер страны Муджтабо Хоманаи проходит лечение в России. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам дипломата, такие сведения не соответствуют действительности и распространяются как средство психологической войны. Иранское руководство никогда не скрывается, всегда находится рядом с народом и ведет открытую деятельность.
Ранее газета Al-Jarida, издаваемая в Кувейте, сообщала о том, что Муджтабо Хоманаи получил травму и был доставлен в Москву для лечения. Однако Кремль не дал официальных комментариев по этому поводу.
С тех пор как Муджтабо Хоманаи был назначен на должность 8 марта, его отсутствие на публике вызывает некоторые вопросы. Его первое обращение 12 марта не было прямым выступлением, а было зачитано по государственному телевидению.
В то же время министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи ранее сделал официальное заявление, подчеркнув, что здоровье Муджтабо Хоманаи хорошее, а ситуация в стране полностью контролируется. В итоге, несмотря на противоречивую информацию из различных источников, официальный Тегеран оценивает ситуацию как стабильную.
При этом нельзя отрицать, что за такими сообщениями стоят борьба в информационном пространстве и попытки оказать влияние.