The Telegraph nashrining e’lon qilgan audioyozuviga ko‘ra, Eronning yangi oliy rahbari Mujtabo Xomanaiy Isroil raketa hujumidan zo‘rg‘a omon qolgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning otasi Ali Xomanaiy esa portlashdan bir necha daqiqa oldin qarorgohni tark etganidan so‘ng halok bo‘lgan. Yozuvda davlat rahbari idorasi protokol xizmati boshlig‘i Mazoher Husseyniy yuqori martabali ruhoniylar va Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi qo‘mondonlariga murojaat qilgan so‘zlari bor.
U 28-fevral tongida Mujtabo Xomanaiy otasi bilan bir majmuada bo‘lib, rafiqasi va o‘g‘li bilan birga ekanini aytadi. Portlashdan oz oldin u hovliga chiqqan va raketa binoga urilgan paytda tashqarida bo‘lgan.
Husseyniy yozuvda: “U bir ish bilan hovliga chiqqan, ochiq joyda turib yuqoriga qarayotgan paytda raketa binoga urilgan”, deydi. Mujtabo Xomanaiy portlashda oyog‘idan yengil jarohat olgani ma’lum qilingan.
Shuningdek, hujum muvofiqlashtirilgan bo‘lib, idora majmuasining bir nechta qismlari bir vaqtning o‘zida nishonga olingani aytiladi. Bu esa operatsiyaning Xomanaiy oilasining bir nechta a’zolarini yo‘q qilishga qaratilgan bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Ushbu audioyozuv yangi rahbarning jismoniy holati va boshqaruv qobiliyati haqida taxminlar kuchaygan bir paytda paydo bo‘ldi. Urush boshlanganidan beri Mujtabo Xomanaiy jamoatchilik oldida ko‘rinish bermagan.
Ikki hafta ichida uning ilk bayonoti faqat yozma shaklda e’lon qilingan, bu esa uning jarohatlari qanchalik og‘irligi va hokimiyatni to‘liq amalga oshirishga qodirligi haqida savollar tug‘dirdi. AQSH mudofaa vaziri Pit Hegset Mujtabo Xomanaiy portlashda jarohat olganini va uning tashqi ko‘rinishiga sezilarli zarar yetgan bo‘lishi mumkinligini aytdi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi bunday taxminlarni rad etdi va yangi oliy rahbar sog‘-salomat ekanini, vaziyat ustidan to‘liq nazoratni saqlab turganini bildirdi. Bu xabar allaqachon beqaror bo‘lgan mintaqaviy inqirozga yangi noaniqliklarni qo‘shadi.
Shuningdek, aytilishicha, Vashington Mujtabo Xomanaiy haqida ma’lumot uchun 10 million dollar mukofot taklif qilgan. Bu esa mamlakatning eng qudratli arboblaridan biri hisoblangan rahbarning jarohat olishi yoki halok bo‘lishi mintaqaga xalqaro e’tibor qaratilganini anglatadi.

Согласно аудиозаписи, опубликованной изданием The Telegraph, новый верховный лидер Ирана Муджтаба Хоманаи едва выжил после ракетного удара Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его отец Али Хоманаи погиб после того, как покинул резиденцию за несколько минут до взрыва. На записи слышны слова главы протокольной службы администрации государства Мазохера Хусейни, обращающегося к высокопоставленным духовным лицам и командирам корпуса стражей исламской революции.
Он говорит, что утром 28 февраля Муджтаба Хоманаи находился в комплексе вместе с отцом, а также с супругой и сыном. Незадолго до взрыва он вышел во двор и находился там, когда ракета попала в здание.
Хусейни на записи говорит: «Он вышел по делу во двор, стоял на открытом месте и смотрел вверх, когда ракета поразила здание». Сообщается, что Муджтаба Хоманаи получил легкое ранение ноги при взрыве.
Также говорится, что атака была скоординированной, и несколько частей комплекса одновременно были поражены, что может указывать на попытку уничтожить нескольких членов семьи Хоманаи.
Эта аудиозапись появилась в момент усиления предположений о физическом состоянии и управленческих способностях нового лидера. С начала войны Муджтаба Хоманаи не появлялся на публике.
В течение двух недель его первое заявление было опубликовано только в письменной форме, что вызвало вопросы о тяжести его ранений и способности полностью осуществлять власть. Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что Муджтаба Хоманаи получил ранения при взрыве и его внешний вид мог значительно пострадать.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи опроверг такие предположения и заявил, что новый верховный лидер здоров и полностью контролирует ситуацию. Эта новость добавляет новую неопределенность в уже нестабильный региональный кризис.
Также сообщается, что Вашингтон предложил вознаграждение в 10 миллионов долларов за информацию о Муджтаба Хоманаи. Это означает, что ранения или смерть лидера, считающегося одним из самых влиятельных деятелей страны, привлекли международное внимание к региону.