Bugun Eron 84 dengizchisining dafn marosimi o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
4 mart kuni Eronning “Dena” esminesi Hindistondan harbiy paraddan qaytayotganda Shri Lanka oroli yaqinida AQSh suv osti kemasi tomonidan hujumga uchragan edi. Ushbu hujum natijasida 84 dengizchi halok bo‘ldi, 20 nafar kishi esa bedarak yo‘qoldi.
Kecha Eronning bir qancha shaharlarida dengizchilar so‘nggi manzilga kuzatildi. Marosimlarda yaqinlari va hamkasblari qurbonlarni yodga oldi, ularning jasadlari hurmat bilan dafn qilindi.
Eron prezidenti Masud Pezeshkiyon AQSh suv osti kemasi harbiy mojaro zonasidan ancha uzoqda, tinchlik missiyasini bajarib qaytayotgan kemaga “qo‘rqoq va jirkanch hujum” uyushtirganini ta’kidladi. Eron Qurolli Kuchlari Bosh shtabi hamda Xatam al-Anbiya Markaziy qo‘mondonligi “Dena” esminesi halok bo‘lgan begunoh dengizchilarining qoni uchun halokatli va vayronkor zarbalar bilan qasos olishini ma’lum qildi.
Ushbu voqea mamlakatda chuqur qayg‘u va g‘azab uyg‘otdi. Eron hukumati xalqaro maydonda o‘z pozitsiyasini kuchaytirib, bunday hujumlarga qarshi qat’iy choralar ko‘rishini bildirgan.
Mamlakat xavfsizligini ta’minlash va harbiy xodimlarning hayotini himoya qilish ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Bu hodisa hududdagi tinchlik va barqarorlik uchun jiddiy tahdid bo‘lib qolmoqda.
Eron xalqining halok bo‘lgan dengizchilarga bo‘lgan hurmati va ularning oilalariga ko‘rsatilayotgan madad davom etmoqda.

Иранские моряки погибли в результате атаки США, проведена церемония похорон
4 марта эсминец Ирана «Дена» подвергся атаке со стороны подводной лодки США у острова Шри-Ланка, возвращаясь с военного парада в Индии. В результате этой атаки погибли 84 моряка, 20 человек числятся пропавшими без вести.
Вчера в нескольких городах Ирана моряков проводили в последний путь. На церемониях родственники и коллеги вспоминали погибших, их тела с почестями были похоронены.
Президент Ирана Масуд Пезешкион подчеркнул, что подводная лодка США устроила «трусливую и отвратительную атаку» на корабль, который находился далеко от зоны военного конфликта и выполнял миротворческую миссию. Генеральный штаб Вооружённых сил Ирана и Центральное командование Хатам аль-Анбия объявили, что отомстят разрушительными ударами за кровь невинных моряков эсминца «Дена».
Это событие вызвало глубокую скорбь и гнев в стране. Правительство Ирана заявило о намерении усилить свою позицию на международной арене и принять решительные меры против подобных атак.
Обеспечение безопасности страны и защита жизни военнослужащих определены как приоритетные задачи. Этот инцидент представляет серьёзную угрозу миру и стабильности в регионе.