Bu haqda Tengrinews.kz xabar berdi. Isroil mudofaa vaziri Isroil Kats ushbu da’voni mahalliy ommaviy axborot vositalariga bergan izohlarida tasdiqladi.
E’lon qilingan paytda Eron rasmiylari Hatibning o‘limi haqida darhol ommaviy bayonot bermagandi. Hatib 2021 yildan buyon razvedka vaziri lavozimida faoliyat yuritib kelgan va ayrim OAV tomonidan Mojtaba Xomanaiyga eng yaqin amaldorlardan biri sifatida tasvirlangan.
Bu bayonot ikki mamlakat o‘rtasidagi taranglik kuchayib borayotgan paytda e’lon qilindi. Shu hafta boshida Isroil yana bir da’voni ilgari surib, 17 mart kuni Tehrondagi havo zarbasi natijasida Eron Oliy milliy xavfsizlik kengashi kotibi Ali Larijoniyni hamda Basij qo‘mondoni general G‘ulomreza Sulaymoniyni o‘ldirganini ma’lum qilgandi.
Keyinchalik Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon Larijoniyning o‘limini tasdiqlab, keskin qasos olishga va’da berdi. So‘nggi e’lon ikki tomon o‘rtasidagi qarama-qarshilikni yanada kuchaytirishi mumkin.
Chunki Eron yuqori martabali amaldorlar o‘ldirilganiga javoban Isroilga qarshi yangi hujumlar amalga oshirilishi mumkinligini bildirgan. Voqealar mintaqada xavfsizlik va barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli mavjud.

Израильские военные сообщили, что министр разведки Ирана Эсмаил Хатиб погиб в результате прицельного авиаудара, нанесенного в Тегеране в ночь на среду. Об этом сообщает Zamin.uz.
Силы обороны Израиля заявили, что операция была проведена воздушными силами при поддержке военной разведки. Хатиб был охарактеризован как одна из ключевых фигур в иранском правящем режиме.
Об этом сообщает Tengrinews.kz. Министр обороны Израиля Израэль Кац подтвердил эти заявления в комментариях местным СМИ.
На момент публикации иранские официальные лица не сделали немедленных публичных заявлений о смерти Хатиба. С 2021 года он занимал пост министра разведки и был описан некоторыми СМИ как один из ближайших соратников Моджтаба Хоманаеи.
Это заявление было сделано на фоне нарастающей напряженности между двумя странами. В начале этой недели Израиль также заявил, что в результате авиаудара 17 марта в Тегеране были убиты секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани и командующий Басидж генерал Гуломреза Сулеймани.
Позже президент Ирана Масуд Пезешкион подтвердил смерть Лариджани и пообещал жестоко отомстить. Последнее заявление может еще больше усилить противостояние между сторонами.
Потому что Иран заявил о возможных новых атаках против Израиля в ответ на убийство высокопоставленных чиновников. События могут негативно повлиять на безопасность и стабильность в регионе.