Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron Isroilga nisbatan keng ko‘lamli raketali hujum o‘tkazganini rasman e’lon qildi. Bu harakat Ali Larijoniyning o‘limiga javob sifatida amalga oshirilgani bildirilmoqda.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, hujumda zamonaviy va kuchli raketalar qo‘llanilgan. Xususan, bo‘linadigan jangovar qismlarga ega Xorramshahr-4 va Qadr raketalari, shuningdek, Emad va Kheibar Shekan raketalari ishlatilgan.
Tehron rasmiylari ta’kidicha, Isroil hududida yuzdan ortiq strategik obyektlar nishonga olingan. Bu hujumning keng ko‘lamda va jiddiy o‘tkazilganini ko‘rsatadi.
Fars agentligi manbalariga ko‘ra, tungi hujumlar Isroil uchun so‘nggi yillardagi eng kuchli va murakkab kechalar bo‘lgan. Mamlakatning markaziy va shimoliy hududlarida kuchli portlashlar sodir bo‘lib, raketa qoldiqlari tushgan.
Bu voqealar yong‘inlar, elektr ta’minotida uzilishlar va katta vayronagarchiliklarga olib kelgan. Ayniqsa, mamlakat shimolidagi vaziyat xavotirli hisoblanmoqda.
Chegaraga yaqin joylardagi mahalliy hokimiyat vakillari hukumatga murojaat qilib, holatning keskin yomonlashayotganini bildirdi va himoya choralarini tezda kuchaytirishni talab qildi. Manbalarga ko‘ra, qo‘shimcha resurslar tezda ajratilmasa, hokimiyat yaqin kunlarda aholini ommaviy evakuatsiya qilishga majbur bo‘lishi mumkin.
Isroil rasmiylari yetkazilgan zarar va jabrlanganlar soni haqida aniq ma’lumot bermadi. Shu bilan birga, mintaqadagi geosiyosiy vaziyat yanada murakkablashib borayotgani va bu qarama-qarshilik yangi bosqichga o‘tishi ehtimoli oshayotgani qayd etildi.

Иран осуществил масштабный ракетный удар по Израилю
Иран официально объявил о проведении масштабного ракетного удара по Израилю. Сообщается, что это действие было совершено в ответ на смерть Али Лариджани.
По данным корпуса стражей исламской революции, в атаке использовались современные и мощные ракеты. В частности, применялись ракеты Хоррамшахр-4 и Кадр с разделяющимися боевыми частями, а также ракеты Эмад и Хейбар Шекан.
По словам официальных лиц Тегерана, более ста стратегических объектов на территории Израиля были поражены. Это свидетельствует о масштабности и серьезности проведённой атаки.
По данным источников агентства Фарс, ночные удары стали одними из самых мощных и сложных за последние годы для Израиля. В центральных и северных регионах страны произошли сильные взрывы, падали обломки ракет.
Эти события вызвали пожары, перебои с электроснабжением и значительные разрушения. Особенно тревожной считается ситуация на севере страны.
Представители местных властей вблизи границы обратились к правительству, сообщив о резком ухудшении ситуации и потребовав срочно усилить меры защиты. По данным источников, если дополнительные ресурсы не будут выделены быстро, власти могут быть вынуждены в ближайшие дни начать массовую эвакуацию населения.
Официальные лица Израиля не предоставили точных данных о нанесённом ущербе и числе пострадавших. Вместе с тем отмечается, что геополитическая ситуация в регионе становится всё более сложной, и вероятность перехода конфликта на новый этап возрастает.