Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Vashingtonning Isroil tomonidan Eron hududida joylashgan Janubiy Pars gaz koniga amalga oshirilgan zarba haqida oldindan xabardor bo‘lmaganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Doha shahri hamda Qatar davlatining ushbu harbiy operatsiyada hech qanday ishtirok etmaganini ta’kidladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, AQSh rahbariyati hujum boshlanishidan oldin bu haqda mutlaqo xabarsiz bo‘lgan.
Prezident Tramp shuningdek, kelajakdagi rivojlanishni Eronning xatti-harakatlariga bog‘lab ogohlantirdi. Agar Eron Qatarni nishonga olishdan voz kechsa, Isroil ushbu yirik gaz koniga yana hujum uyushtirmasligini aytib o‘tdi.
Aksincha, agar Eron Trampning ta’kidlaganidek, o‘zaro kelishuvga ega bo‘lmagan va o‘zaro tinch yashayotgan Qatar hududiga hujum qilsa, AQSh Isroilning roziligini kutmay, butun Janubiy Pars koniga qarshi jiddiy choralar ko‘radi. Yaqin Sharqdagi vaziyat so‘nggi kunlarda keskinlashib ketdi.
Isroil qurolli kuchlari Fors ko‘rfazidagi Janubiy Pars koniga tegishli obyektlarga zarba berganidan so‘ng, mintaqadagi tinchlik buzildi. Qatar va Birlashgan Arab Amirliklari Isroilning o‘tkazgan havo zarbalarini keskin tanqid qilib, ularni qoraladigan bayonotlar bilan chiqishdi.
Javob tariqasida Eron Quddus brigadalari Qatarning eng yirik gazni qayta ishlash zavodiga hujum uyushtirdi. Ular shu bilan birga, qo‘shni arab mamlakatlaridagi yana bir nechta strategik nishonlarni ham ko‘zga tushirishdi.
Kuchayib borayotgan qarama-qarshilik mintaqada yanada keng ko‘lamli beqarorlik yuzaga kelishi haqidagi xavotirlarni oshirdi. Natijada, dunyo bozorida energiya narxlari keskin oshdi va Eron gaz koniga berilgan zarbadan so‘ng neft narxlari ham sezilarli darajada ko‘tarilib ketdi.

Трамп заявил, что не был осведомлен о ударе Израиля по иранскому газовому месторождению
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп объявил, что Вашингтон не был заранее осведомлен о нанесенном Израилем ударе по газовому месторождению Южный Парс на территории Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул на своей странице в социальной сети, что город Доха и государство Катар не принимали никакого участия в этой военной операции. По словам Трампа, руководство США было абсолютно не осведомлено об этом до начала атаки.
Президент Трамп также предупредил, что дальнейшее развитие событий зависит от действий Ирана. Если Иран откажется от нападения на Катар, Израиль не будет вновь атаковать это крупное газовое месторождение.
Напротив, если Иран, как подчеркнул Трамп, нападет на территорию Катара, с которым у него нет соглашения и который живет в мире, США примут серьезные меры против всего месторождения Южный Парс без согласия Израиля. Ситуация на Ближнем Востоке обострилась в последние дни.
После того как вооруженные силы Израиля нанесли удар по объектам газового месторождения Южный Парс в Персидском заливе, мир в регионе был нарушен. Катар и Объединенные Арабские Эмираты резко осудили воздушные удары Израиля, выступив с заявлениями, осуждающими их.
В ответ иранские бригады Кудс атаковали крупнейший газоперерабатывающий завод Катара. Они также нацелились на несколько стратегических объектов в соседних арабских странах.
Нарастающее противостояние усилило опасения по поводу возникновения более масштабной нестабильности в регионе. В результате на мировом рынке резко выросли цены на энергоносители, а после удара по иранскому газовому месторождению цены на нефть значительно повысились.