AQSh Eron bilan urushga tayyorgarlik ko‘ryapti
Reuters agentligining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp boshqaruvi Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy faoliyatni kuchaytirishga tayyorgarlik ko‘rmokda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda Yaqin Sharq mintaqasiga minglab qo‘shimcha amerikalik harbiy xizmatchilarni jo‘natish masalasi jiddiy muhokama qilinmoqda. Bu haqda Tengrinews nashri ma’lumot tarqatdi.
Manbalarga ko‘ra, kelgusi bosqichda asosan havo kuchlari va dengiz floti yordamida Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tayotgan neft tashuvchi kemalarni himoya qilish rejalashtirilmoqda. Biroq, muhokama doirasida garchi kamroq bo‘lsa ham, quruqlik kuchlarini Eron sohillariga joylashtirish yoki neft eksportining muhim markazi hisoblangan Xarg oroliga harbiy qism yuborish variantlari ham ko‘rib chiqilmoqda.
Shu bilan birga, AQSh rasmiylari Eronning boyitilgan uran zaxiralarini o‘z nazoratiga olish uchun harbiy kuchlardan foydalanish g‘oyasini ham tahlil qilmoqda. Mutaxassislar bunday missiyaning hatto maxsus kuchlar uchun ham juda murakkab va xavfli bo‘lishini ta’kidlaydilar.
Eron hududiga quruqlik kuchlarini kirishish Tramp uchun jiddiy siyosiy xatarlarni keltirib chiqarishi mumkin. Amerikada jamoatchilik Eronga qarshi yangi urushni qo‘llab-quvvatlash darajasi hali ham past bo‘lib turibdi.
Tramp saylov oldidan mamlakatni Yaqin Sharqdagi yangi mojarolarga tortmaslikka va’da bergan edi. Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, prezident hozirda quruqlikdagi ishtirok ehtimolini to‘liq inkor etishdan bosh tortgan.
Hozirgi vaziyatdagi keskinlashuv Isroil qurolli kuchlari Eronning neft va gaz infratuzilmasiga zarba berganidan keyin boshlangan edi. Javob chorasini qabul qilgan Tehron Qatardagi eng yirik gazni qayta ishlash zavodiga hujum uyushtirdi va o‘zining qo‘shni arab davlatlaridagi nishonlari ro‘yxatini kengaytirdi.
Mintaqadagi vaziyatning murakkablashuvi dunyo iqtisodiyotiga va neft narxlariga bevosita ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Har ikki tomon ham o‘z pozitsiyasini mustahkamlashga harakat qilmoqda va kelgusi kunlarda yangi voqealar kuzatilishi kutilmoqda.

США готовится к войне с Ираном
По последним данным агентства Reuters, администрация президента США Дональда Трампа готовится усилить военную активность против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время активно обсуждается вопрос о направлении тысяч дополнительных американских военнослужащих в регион Ближнего Востока. Эту информацию распространило издание Tengrinews.
По данным источников, на следующем этапе планируется в основном с помощью ВВС и флота обеспечить защиту нефтетанкеров, проходящих через Ормузский пролив. Однако в рамках обсуждений рассматриваются, хотя и реже, варианты размещения сухопутных войск на побережье Ирана или отправки воинских частей на остров Харг, являющийся важным центром экспорта нефти.
В то же время американские чиновники анализируют идею использования военной силы для получения контроля над запасами обогащенного урана Ирана. Эксперты подчеркивают, что такая миссия будет чрезвычайно сложной и опасной даже для спецназа.
Ввод сухопутных войск на территорию Ирана может создать для Трампа серьезные политические риски. В США уровень поддержки населения новой войны против Ирана по-прежнему остается низким.
До выборов Трамп обещал не втягивать страну в новые конфликты на Ближнем Востоке. По данным Reuters, президент пока не стал полностью исключать вероятность участия сухопутных войск.
Обострение текущей ситуации началось после того, как вооруженные силы Израиля нанесли удар по нефтегазовой инфраструктуре Ирана. В качестве ответной меры Тегеран организовал атаку на крупнейший завод по переработке газа в Катаре и расширил список целей в соседних арабских странах.
Усложнение ситуации в регионе может напрямую повлиять на мировую экономику и цены на нефть. Обе стороны стремятся укрепить свои позиции, и в ближайшие дни ожидается появление новых событий.