Tailandda yuz bergan halokat natijasida bir o‘zbekistonlik vafot etdi
Tailand poytaxti Bangkok shahrida avtobus ishtirokidagi jiddiy yo‘l-transport hodisasi qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqeadan jabr ko‘rganlar orasida O‘zbekistonning bir qancha fuqarolari ham borligi ma’lum bo‘ldi. Rasmiy xabarlarga ko‘ra, to‘rt nafar o‘zbekistonlik turli darajadagi tan jarohatlariga uchragan.
Ulardan biri esa olgan og‘ir jarohatlari tufayli voqea sodir bo‘lgan joyda hayotdan ko‘z yumgan. Qolgan uch nafar fuqaro darhol tibbiy yordamga olingan va shifokorlar tomonidan zarur davolash choralarini ko‘rgan.
Xabarlarga asosan, jarohat olgan uch nafar vatandoshimizning holati barqarorlashgan bo‘lib, ular shifoxonadan chiqarilgan. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Konsullik-huquqiy departamenti ushbu holatni alohida nazoratga olganini e’lon qildi.
Tailanddagi O‘zbekiston diplomatik vakolatxonasi xodimlari jabrlangan fuqarolarga va ularning yaqinlariga barcha zarur yordamni ko‘rsatish bo‘yicha faol ish olib bormoqda. Rasmiylar halok bo‘lgan fuqaroning oila a’zolari bilan bog‘lanib, ularni holatdan xabardor qilishgan.
Hozirgi kunda jasadni O‘zbekiston hududiga qaytarish jarayonini tashkil etish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda. Bu jarayon xorijda bo‘lgan fuqarolarni himoya qilish va og‘ir damlarda ularning yaqinlariga to‘liq yordam berish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Davlat tizimi vatandoshlarimizning barcha huquqlari himoya qilinishi va muammosiz yechilishi uchun harakat qilib, vaziyatni doimiy ravishda kuzatib bormoqda.

В результате катастрофы в Таиланде погиб один узбекистанец
В столице Таиланда, городе Бангкок, зафиксировано серьезное дорожно-транспортное происшествие с участием автобуса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Стало известно, что среди пострадавших есть несколько граждан Узбекистана. Согласно официальным сообщениям, четверо узбекистанцев получили травмы различной степени тяжести.
Один из них скончался на месте происшествия в результате полученных тяжелых ранений. Остальные трое граждан были немедленно доставлены в медицинское учреждение, где врачи оказали им необходимую помощь.
По имеющимся данным, состояние трех пострадавших соотечественников стабилизировалось, и они были выписаны из больницы. Консульско-правовое управление Министерства иностранных дел Республики Узбекистан объявило, что взяло данную ситуацию под особый контроль.
Сотрудники дипломатического представительства Узбекистана в Таиланде активно работают над оказанием всей необходимой помощи пострадавшим гражданам и их близким. Официальные лица связались с членами семьи погибшего гражданина, чтобы проинформировать их о случившемся.
В настоящее время принимаются соответствующие меры по организации процесса возвращения тела на территорию Узбекистана. Этот процесс осуществляется в целях защиты граждан, находящихся за рубежом, и оказания полной поддержки их близким в трудную минуту.
Государственная система предпринимает все усилия для обеспечения защиты всех прав наших соотечественников и беспроблемного решения вопросов, постоянно отслеживая ситуацию.