Bugun butun dunyo xalqlari inson ruhiyatining eng oliy maqsadi bo‘lgan shodlik va xotirjamlik bayramini nishonlayapti. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mart oyining yigirmasi Xalqaro baxt kuni sifatida e’tirof etilgan bo‘lib, shu munosabat bilan nufuzli tadqiqot markazlari yer sharining qaysi burchaklarida yashovchi aholi o‘z hayotidan ko‘proq mamnunligini ochib berdi. Oksford universitetining Farovonlikni o‘rganish markazi an’anaviy Jahon baxt hisobotini e’lon qildi.
Ushbu tadqiqotga ko‘ra, Finlandiya ketma-ket to‘qqizinchi yil sayyoramizning eng baxtiyor mamlakati sifatida tanildi. Skandinaviya davlatlaridan Islandiya va Daniya ham eng yuqori pog‘onalar egasi bo‘ldi.
Shvetsiya va Norvegiya esa beshinchi va oltinchi o‘rinlarni band etdi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu davlatlardagi kuchli ijtimoiy himoya tizimi va aholining o‘ziga xos mentaliteti farovonlikning asosiy omili hisoblanadi.
Germaniyaда esa Ipsos kompaniyasi o‘tkazgan so‘rov natijalariga ko‘ra, baxt darajasi sezilarli darajada oshgan. Nemis xalqining yetmish ikki foizi o‘zini baxtli his qilmoqda.
Qizig‘i shundaki, dunyo bo‘ylab yuqori daromadga ega keksa avlod vakillari o‘z hayotidan eng ko‘p qoniqish hosil qilayotgan guruh bo‘lib qolmoqda. Nemislar uchun baxtning asosi qadrlanish va sevilishda, oila va farzandlar bilan bo‘lgan yaqin aloqada hamda salomatlik va moliyaviy barqarorlikda ekanligi aniqlandi.
Siyosiy vaziyat yoki ijtimoiy tarmoqlar esa odamlarning ichki baxtiga eng kam ta’sir qiluvchi omillar bo‘lib chiqdi. Osiyo va boshqa mintaqalarda vaziyat esa boshqacha shakllanmoqda.
Indoneziya kutilmaganda sakson olti foizlik yuqori ko‘rsatkich bilan birinchi o‘ringa chiqdi. Niderlandiya va Meksika ham eng yaxshi natijalarni qayd etgan.
Aksincha, Vengriya, Janubiy Koreya va Turkiyada baxt darajasi ancha past bo‘lib qolmoqda. Ayniqsa, Turkiyada o‘tgan yillar davomida baxtli insonlar soni sezilarli darajada kamaygani kuzatildi.
O‘zbekiston esa Jahon baxt hisobotida barqaror ravishda ellik va oltmishinchi o‘rinlar oralig‘ida joylashib kelmoqda. Bu Markaziy Osiyo mintaqasi uchun eng yuqori va ijobiy ko‘rsatkichlardan biridir.
Yurtimizda odamlarni baxtli qiluvchi asosiy omillar sifatida mustahkam oilaviy rishtalar, mahalla tarmog‘i va o‘zaro yordam hamda tinchlik bilan barqarorlik e’tirof etilgan. Kelajakka bo‘lgan ishonch ham bizning baxtimizning ajralmas qismidir.

Финляндия признана самой счастливой страной мира
Сегодня народы всего мира отмечают праздник радости и спокойствия, являющийся высшей целью человеческого духа. Об этом сообщает Zamin.uz.
20 марта признан Международным днем счастья, и в связи с этим авторитетные исследовательские центры выяснили, жители каких уголков земного шара наиболее удовлетворены своей жизнью. Центр исследований благополучия Оксфордского университета традиционно опубликовал Всемирный доклад о счастье.
Согласно этому исследованию, Финляндия в девятый раз подряд была признана самой счастливой страной нашей планеты. Также самые высокие ступени заняли скандинавские государства Исландия и Дания.
Швеция и Норвегия заняли пятое и шестое места соответственно. Эксперты отмечают, что сильная система социальной защиты и особый менталитет населения являются основными факторами благополучия в этих странах.
В Германии, согласно результатам опроса компании Ipsos, уровень счастья значительно вырос. Семьдесят два процента немецкого населения чувствуют себя счастливыми.
Интересно, что по всему миру пожилые люди с высоким уровнем дохода остаются группой, наиболее удовлетворенной своей жизнью. Для немцев основой счастья признаны чувство ценности и любви, близкие отношения с семьей и детьми, а также здоровье и финансовая стабильность.
Политическая ситуация или социальные сети оказались факторами, оказывающими наименьшее влияние на внутреннее счастье людей. В Азии и других регионах ситуация складывается иначе.
Индонезия неожиданно заняла первое место с высоким показателем в восемьдесят шесть процентов. Нидерланды и Мексика также продемонстрировали лучшие результаты.
Напротив, в Венгрии, Южной Корее и Турции уровень счастья остается довольно низким. Особенно в Турции наблюдалось значительное снижение числа счастливых людей за последние годы.
Узбекистан в Всемирном докладе о счастье стабильно занимает позиции между пятьдесят и шестидесятым местом. Это один из самых высоких и позитивных показателей для региона Центральной Азии.
В нашей стране основными факторами, делающими людей счастливыми, признаны крепкие семейные узы, сеть махаллей и взаимопомощь, а также мир и стабильность. Доверие к будущему также является неотъемлемой частью нашего счастья.