Eron Isroilga qaratilgan katta harbiy hujum o‘tkazdi
Isroil, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron o‘rtasidagi mojaro keskinlashib ketgan bir paytda, Eron harbiy kuchlari Tel-Aviv shahriga qaratilgan katta hujum o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea "Haqiqiy v’ada-4" operatsiyasining oltin birinchi to‘lqini doirasida amalga oshirilgan. Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, hujumda Isroil hududidagi yuzdan ortiq harbiy va strategik nishonlar bartaraf etilgan.
Hozirgi kunda Isroil rasmiylari ushbu voqea bo‘yicha aniq izoh berishmagan. Mazkur harbiy zarba Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi Ali Larijoniyning halok bo‘lishiga javob sifatida amalga oshirilgan.
Uzoqdan 17 mart kuni Isroil mudofaa vazirligi Larijoniy tungi havo hujumi natijasida vafot etganini e’lon qilgan edi. Keyinchalik Tehron ham bu xabarni tasdiqladi.
Qo‘shimcha ma’lumotlarga ko‘ra, Larijoniy bilan birga uning o‘g‘li, o‘rinbosari va shaxsiy qo‘riqchilari ham halok bo‘lgan. Shu bilan birga, "Basij" xalq qo‘shinlari qo‘mondoni general-mayor G‘ulomrizo Sulaymoniy ham ushbu zarba oqibatida jonidan ayirgan.
Eron rahbariyatidagi yuqori lavozimli shaxslarning qayta-qayta halok bo‘lishi mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda. Aytilishicha, AQSH va Isroil tomonidan boshlangan harbiy harakatlar davomida oliy rahbar Oyatulloh Ali Xomanaiy ham vafot etgan.
Uning o‘rniga uning o‘g‘li Mujtabo Xomanaiy tayinlangani e’lon qilindi. Garchi u rasmiy ravishda yangi oliy rahbar sifatida tan olingan bo‘lsa-da, jamoatchilik oldiga chiqmagan.
Rasmiylar uning jiddiy jarohat olganini tasdiqladilar. Ali Larijoniy o‘zining boy hayot yo‘lidan xabardor bo‘lishimiz kerak.
U Iroqda, oliy dinda yetuk oilada tug‘ilgan va Tehron universitetida G‘arb falsafasi bo‘yicha doktorlik ilmiy darajasini olgan. Siyosiy faoliyatiga 1990-yillarda boshlagan Larijoniy bir necha marta muhim vazifalarni topshirgan.
U 1992-yilda Madaniyat va islomiy yo‘l vazirligiga rahbarlik qilgan, keyinchalik o‘n yil davomida Eron teleradioeshittirish tashkilotini boshqargan. 2005-yilda Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi etib tayinlangan va mamlakatning yadroviy dasturi bo‘yicha asosiy muzokarachi sifatida xizmat qilgan.
2025-yilda yana shu mas’uliyatli lavozimga qaytgan. Shuningdek, u 2008-2020-yillarda Eron parlamenti spikeri bo‘lib ishlagan va bir necha marta prezidentlikka nomzod sifatida ilgari surilgan edi.

В разгар обострения конфликта между Израилем, Соединёнными Штатами Америки и Ираном, иранские военные нанесли крупный удар по городу Тель-Авив. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие произошло в рамках первой золотой волны операции "Истинное обещание-4". По данным корпуса стражей исламской революции Ирана, в результате удара было уничтожено более ста военных и стратегических целей на территории Израиля.
В настоящее время официальные лица Израиля не дали точных комментариев по этому поводу. Этот военный удар был нанесён в ответ на гибель секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани.
Ранее, 17 марта, Министерство обороны Израиля объявило о гибели Лариджани в результате ночного авиаудара. Позже Тегеран подтвердил эту информацию.
По дополнительным данным, вместе с Лариджани погибли его сын, заместитель и личные охранники. Также в результате удара погиб командующий народными ополчениями "Басидж" генерал-майор Гуламреза Сулеймани.
Многочисленные потери высокопоставленных лиц в руководстве Ирана усложняют ситуацию в регионе. Сообщается, что в ходе военных действий, начатых США и Израилем, также погиб верховный лидер аятолла Али Хаменеи.
На его место был назначен его сын Муджтаба Хаменеи. Хотя он официально признан новым верховным лидером, он не появлялся на публике.
Официальные лица подтвердили, что он получил серьёзные ранения. Мы должны знать о насыщенной жизни Али Лариджани.
Он родился в Ираке в семье высокопоставленных религиозных деятелей и получил докторскую степень по западной философии в Тегеранском университете. Лариджани начал свою политическую деятельность в 1990-х годах и несколько раз занимал важные посты.
В 1992 году он возглавлял Министерство культуры и исламского пути, затем в течение десяти лет руководил Иранской телерадиовещательной организацией. В 2005 году был назначен секретарём Высшего совета национальной безопасности и служил главным переговорщиком по ядерной программе страны.
В 2025 году он вновь занял эту ответственную должность. Также с 2008 по 2020 год он был спикером парламента Ирана и несколько раз выдвигался в кандидаты на пост президента.