Eron davlat ommaviy axborot vositalari Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining ma’lumotlariga tayanib, o‘tgan 19 mart kuni Amerika F-35 qiruvchi samolyoti Eron havo hududi ustida missiya bajarayotgan bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu vaqtda Eron havo mudofaa tizimi tomonidan samolyotga zarba yetkazilgani xabar qilinmoqda. Eron rasmiylari samolyot shikastlanganini tasdiqlasa-da, uning texnik holati va yuzaga kelgan zarar darajasi haqida aniq ma’lumotlar hozircha e’lon qilinmagan.
AQSh Markaziy qo‘mondonligining matbuot kotibi Tim Hokins o‘z navbatida samolyot missiya tugagandan so‘ng favqulodda qo‘nishini tasdiqladi. Hodisa bo‘yicha birinchi bo‘lib xabar bergan CNN telekanalining manbalariga ko‘ra, Hokins samolyot xavfsiz qo‘nib, uchuvchining holati barqaror ekanini aytgan.
Biroq, favqulodda qo‘nishga olib kelgan asosiy sabablar hozircha aniqroq izohlanmagan. Ushbu voqealar Yaqin Sharqdagi AQSh harbiy aviatsiyasi bilan bog‘liq so‘nggi holatlardan biridir.
Mart oyining boshida Kuvayt havo hududi ustida bir nechta Amerika qiruvchi samolyotlari halokatga uchragan edi. AQSh rasmiylari o‘shanda uchta F-15E samolyoti Kuvayt havo mudofaa tizimi tomonidan xato bilan urib tushirilganini, ekipajdagi olti nafar harbiy xizmatchilar esa katapult orqali xavfsizlikka chiqib ketganini e’lon qilishgan edi.
Keyinchalik The Wall Street Journal nashri o‘zining manbalariga tayanib, F-15E samolyotlaridan birini Kuvayt qiruvchi samolyoti urib tushirgan bo‘lishi mumkinligini yozgan edi. F-35 samolyoti bilan bog‘liq yangi hodisa mintaqadagi havo mudofaasi tizimlarining muvofiqlashtirilishiga va harbiy amaliyotlarning o‘ziga xosligiga yana bir bor e’tiborni qaratishi kutilmoqda.

Иранская ПВО нанесла удар по американскому истребителю F-35
Государственные СМИ Ирана, ссылаясь на данные Корпуса стражей исламской революции, сообщают, что 19 марта американский истребитель F-35 мог выполнять миссию над воздушным пространством Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В это время сообщается о том, что иранская система ПВО нанесла удар по самолету. Хотя официальные лица Ирана подтвердили повреждение самолета, точная информация о его техническом состоянии и степени нанесенного ущерба пока не обнародована.
Пресс-секретарь Центрального командования США Тим Хокинс, в свою очередь, подтвердил экстренную посадку самолета после завершения миссии. По словам источников телеканала CNN, первым сообщившего об инциденте, Хокинс заявил, что самолет совершил безопасную посадку, а состояние пилота стабильно.
Однако основные причины, приведшие к экстренной посадке, пока не получили более четкого объяснения. Эти события являются одним из последних случаев, связанных с военной авиацией США на Ближнем Востоке.
В начале марта над воздушным пространством Кувейта разбилось несколько американских истребителей. Тогда официальные лица США заявили, что три самолета F-15E были ошибочно сбиты системой ПВО Кувейта, а шестеро военнослужащих экипажа катапультировались и вышли в безопасное место.
Позже издание The Wall Street Journal, ссылаясь на свои источники, написало, что один из самолетов F-15E мог быть сбит кувейтским истребителем. Ожидается, что новый инцидент с самолетом F-35 вновь привлечет внимание к координации систем ПВО в регионе и специфике военных учений.