Eron va AQSh o‘rtasidagi ziddiyat ularning tarixiy sabablari
Yigirma sakkizinchi fevral kuni kuchayib ketgan va Amerika Qo‘shma Shtatlari, Isroil hamda Eron ishtirok etgan urush bir kechada boshlanmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tahlilchilar ta’kidlashicha, hozirgi jangaralar o‘nlab yillik ishonchsizlik, siyosiy jarohatlar hamda zamonaviy tarixdagi bir qancha hal qiluvchi voqealar atrofida shakllangan raqobatdosh milliy qarashlar natijasidir. Dunyo bo‘ylab xabar beruvchi manbalarda bu masala chuqur tahlil qilinmoqda.
Masalaning asosiy burilish nuqtalaridan biri ming to‘qson yuz ellik uchun-yilda yuz berdi. Eron bosh vaziri Muhammad Mossadeq ming to‘qson yuz ellik birinchi yilda mamlakat neft sanoatini o‘z davlatiga qaytargach, Amerika Markaziy razvedka boshqarmasi va Buyuk Britaniya maxsus xizmatining qo‘llab-quvvatlagan to‘ntarishi uni hokimiyatdan chetlatdi va Shoh Muhammad Rizo Pahlaviyni o‘rniga tiklashga yordam berdi.
Ko‘plab eronliklar uchun bu voqea xorijiy kuchlarning o‘z manfaatlarini himoya qilish uchun demokratiyani bostirganining eng yorqin isbotiga aylandi. Ikkinchi hal qiluvchi lahza ming to‘qson yuz yettinninginchi yildagi Islom inqilobi bo‘ldi.
Shoh boshqaruviga qarshi, ko‘pchilik tomonidan zolim va Vashington tomonidan qo‘llab-quvvatlangan deb ko‘rilgan g‘azabning kuchayishi monarxiyaning qulashi va Oyatulloh Ruhulloh Xumayniyning hokimiyatga kelishiga olib keldi. Yangi tashkil topgan Islom Respublikasi keskin antiamerika mafkurasini qabul qildi va bu mafkura bugungi kungacha Eron rahbariyati hamda davlat institutlari, jumladan Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusiga kuchli ta’sir ko‘rsatmoqda.
Amerikaliklar uchun eng chuqur xotira ming to‘qson yuz yettinninginchi yildan boshlab ming to‘qson yuz sakson birinchi yilgacha davom etgan garov inqirozidir. O‘shanda jangarilar Tehrondagi Amerika Qo‘shma Shtatlari elchixonasini egallab, oltmish olti nafar amerikalikni ushlab turishgan.
Hujumchilar ularning maqsadi xorijiy kuchlarning yana bir aralashuvining oldini olish ekanligini aytishgan. Bu voqealar Eronning yadro dasturi bo‘yicha uzoq davom etgan mojaro bilan birga har ikki tomondagi munosabatlarni yanada keskinlashtirdi va bugungi kunda davom etayotgan urush uchun mustahkam zamin yaratdi.

Противостояние между Ираном и США и его исторические причины
Обострившийся 28 февраля конфликт с участием Соединенных Штатов Америки, Израиля и Ирана не начался за одну ночь. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению аналитиков, нынешние боевые действия являются результатом соперничества национальных взглядов, сформировавшихся вокруг десятилетий недоверия, политических травм и ряда решающих событий в новейшей истории. В мировых источниках эта проблема подвергается глубокому анализу.
Одной из ключевых точек перелома стало событие 1953 года. После того как премьер-министр Ирана Мохаммед Мосаддык в 1951 году вернул нефтяную промышленность страны под государственный контроль, переворот при поддержке Центрального разведывательного управления США и спецслужб Великобритании отстранил его от власти и способствовал восстановлению на троне шаха Мохаммеда Резы Пехлеви.
Для многих иранцев это событие стало самым ярким доказательством того, что иностранные силы подавили демократию ради защиты своих интересов. Второй решающий момент стал Исламская революция 1979 года.
Рост гнева против правления шаха, которого большинство считало тираном и поддерживаемым Вашингтоном, привел к падению монархии и приходу к власти аятоллы Рухоллы Хомейни. Новое Исламское государство приняло резкую антиамериканскую идеологию, которая до сих пор оказывает сильное влияние на руководство Ирана и государственные институты, включая Корпус стражей исламской революции.
Для американцев самым глубоким воспоминанием стал кризис с заложниками, длившийся с 1979 по 1981 год. Тогда боевики захватили посольство США в Тегеране и удерживали шестьдесят шесть американцев.
Нападавшие заявили, что их цель — предотвратить еще одно вмешательство иностранных сил. Эти события вместе с длительным спором по ядерной программе Ирана еще больше обострили отношения между обеими сторонами и создали прочную основу для продолжающейся сегодня войны.