AQSh Eron bilan jangovar vaziyatga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron o‘rtasidagi kuchayib borayotgan kelishmovchiliklar fonida Vashington mintaqadagi harbiy mavqeinini mustahkamlashga qaratilgan jiddiy choralar ko‘rayapti. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro axborot vositalari xabariga ko‘ra, AQSh dengiz kuchlari Yaqin Sharqqa amfibiya kemalari va dengiz piyodalari kontingentini tashishni tezlashtirdi. Ushbu harbiy guruhning poydevorini tashkil etuvchi USS Boxer kemasi G‘arbiy Qirg‘oqdan rejalashtirilgan sanadan bir kun oldin yo‘lga chiqdi.
Ushbu flotda 11-dengiz piyodalari ekspeditsion bo‘linmasi hamda ularni qo‘llab-quvvatlovchi USS Portland va USS Comstock kemalari ham ishtirok etmoqda. Bu guruh tarkibida kamida ikki ming ikki yuz nafar harbiy xizmatchilar borligi ma’lum bo‘ldi.
Mintaqada vaziyatning keskinlashishi sababli kemalar faqat shaxsiy tarkibni emas, balki zamonaviy F-35 qiruvchi samolyotlari, turli xil raketalar va maxsus harbiy jihozlarni ham olib bormoqda. Kuzatuvchilarning fikricha, kelajakda ushbu harbiy ko‘chirish jarayonida jami to‘rt ming nafargacha askar ishtirok etishi mumkin.
Bu qadam Vashingtonda Eron bilan bo‘lgan mojaro faqat havo va dengiz urushlari bilan cheklanib qolmaydi, balki u kengroq quruqlik amaliyotlariga ham aylanishi mumkin degan taxminlarni kuchaytirmoqda. Prezident Donald Tramp boshchiligidagi ma’muriyat hozirda bir nechta harbiy ssenariylarni o‘rganyapti.
Ularning orasida mintaqaga minglab qo‘shimcha qo‘shinlar yuborish, xavfsizlikni ta’minlash maqsadida Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish va Eron neft eksportining asosiy maskaniga aylangan Xark oroliga quruqlik bo‘linmalarini joylashtirish kabi variantlar ham bor. Tramp hozircha yangi qo‘shin yuborish haqida ochiq e’lon qilgani yo‘q, ammo vaziyatni nazorat ostida tutish uchun AQSh barcha zarur choralar ko‘rishga tayyorligini ta’kidladi.
Ushbu voqealar o‘tgan yilning 28 fevralida boshlangan AQSh va Isroilning Eron hududiga qilgan ilk havo hujumlaridan keyin yuz berdi. O‘sha kundan beri Tehron Fors ko‘rfazi bo‘ylab va Isroil tomoniga qarata raketa hamda dron hujumlarini davom ettirmoqda.
Eron rasmiylari dunyoning eng muhim energetika yo‘llaridan biri bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi ustida to‘liq nazorat o‘rnatganini da’vo qilmoqda va mintaqadagi harakatni izdan chiqarganini aytib kelmoqda. Hozirgi kunda dunyo yetakchi davlatlari ushbu vaziyatning yanada keskinlashib ketmasligi uchun kuzatuvchi rolida turishmoqda.

На фоне нарастающих разногласий между Соединёнными Штатами Америки и Ираном Вашингтон предпринимает серьёзные меры по укреплению своего военного присутствия в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным международных информационных агентств, военно-морские силы США ускорили переброску контингента амфибийных кораблей и морской пехоты на Ближний Восток. Корабль USS Boxer, который является основой этой военной группы, вышел с Западного побережья на день раньше запланированного срока.
В этот флот входят также 11-й экспедиционный батальон морской пехоты и поддерживающие их корабли USS Portland и USS Comstock. Сообщается, что в составе группы находится не менее двух тысяч двести военнослужащих.
Из-за обострения ситуации в регионе корабли перевозят не только личный состав, но и современные истребители F-35, различные ракеты и специальное военное оборудование. По мнению наблюдателей, в будущем в процессе этой военной переброски может принять участие до четырёх тысяч солдат.
Этот шаг усиливает предположения в Вашингтоне о том, что конфликт с Ираном не ограничится только воздушными и морскими боями, но может перерасти в более масштабные сухопутные операции. Администрация под руководством президента Дональда Трампа в настоящее время изучает несколько военных сценариев.
Среди них — отправка в регион тысяч дополнительных войск, повторное открытие Ормузского пролива для обеспечения безопасности и размещение сухопутных подразделений на острове Харг, который является ключевым пунктом экспорта иранской нефти. Трамп пока не объявлял официально о новых поставках войск, однако подчеркнул готовность США принять все необходимые меры для контроля над ситуацией.
Эти события произошли после первых воздушных ударов США и Израиля по территории Ирана, начавшихся 28 февраля прошлого года. С тех пор Тегеран продолжает ракетные и дроновые атаки вдоль Персидского залива и в направлении Израиля.
Официальные лица Ирана утверждают, что установили полный контроль над Ормузским проливом — одним из важнейших энергетических маршрутов мира, и заявляют, что нарушили движение в регионе. В настоящее время ведущие мировые державы выступают в роли наблюдателей, чтобы предотвратить дальнейшее обострение ситуации.